Aby wykonać pracę budowlane czy remontowe w jak najlepszej jakości, oprócz piły, szlifierki czy przecinarki powinniśmy skupić się na wyborze odpowiednich akcesoriów oraz tarcz, które umilą i wzmocnią jakość wykonania naszej pracy. Dokładne wykonanie naszej pracy zapewnią nam tarcze diamentowe.
Tarcze diamentowe tak naprawdę wykonane są ze stopów metali lekkich, jednak ich krawędzie pokryte są sproszkowanym syntetycznym diamentem w ten sposób, że tworzywo to zlepia się z metalowym krążkiem. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony przed starciem tarczy sproszkowany diament zostaje dodatkowo przylutowany do metalowej powierzchni.
Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje tarcz: - tarcza diamentowa z bieżnią ciągłą; - tarcza diamentowa z bieżnią segmentową bez szczelin; - tarcza diamentowa z bieżnią segmentową z szczelinami; Różnica między tarczami polega na różnym ułożeniu wieńca diamentowego. W przypadku tarcz diamentowych z bieżnią ciągłą diamentowy rant ułożony jest, jak sama nazwa wskazuje, w sposób ciągły na całym obwodzie tarczy. Natomiast w przypadku tarcz z bieżnią segmentową ułożenie wieńca diamentowego położone jest w formie charakterystycznych odcinków, które nazywane są segmentami. Dodatkowo tarcza diamentowa z bieżnią segmentową oraz z szczelinami charakteryzuje się wydłużonym kształtem. Ważne jest aby dobrać tarcze tak aby ich budowa była przeznaczona do wykonywanej przez nas czynności. Tarcze diamentowe z bieżnią ciągła są wykorzystywane do cięcia materiałów kruchych i twardych. Tarcze diamentowe z bieżnią segmentową z szczelinami polecane są do cięcia piaskowca, marmuru czy lekkiego betonu, natomiast tarcze diamentowe z bieżnią segmentową bez szczelin doskonale sprawdzą się zarówno przy cięciu materiałów miękkich i kruchych jak i tych średnio twardych.
Należy również pamiętać, że nie tylko jakość wykonania tarczy wpływa na jej żywotność, ale też sposób w jaki z niej korzystamy. Producenci tarcz diamentowych polecają korzystanie "na mokro" gdyż zmniejsza to stopień nagrzewania się tarczy oraz woda wypłukuje szlam, który zbiera się podczas pracy. W celu zwiększenia efektywności pracy z tarczą diamentową zaleca się korzystanie z emulsji powstałej na skutek zmieszania wody z olejem wiertniczym. Umożliwia to zwiększenie efektywności nawet o 25%. Dla osób, które nie mają czasu na korzystanie ze specjalnych mikstur powstały również tarcze przeznaczone do pracy "na sucho". Są one wykorzystywane przede wszystkim przy korzystaniu z urządzeń przenośnych, które nie są wyposażone w systemy chłodnicze.