882 790 282 zadzwoń do nas
Przejdź do zamówienia
100x PLN

Niwelator budowlany - do czego służy i jaki niwelator wybrać?

Niwelator budowlany - do czego służy i jaki niwelator wybrać?


Niwelator budowlany - do czego służy i jaki niwelator wybrać?


Każda praca budowlana wymaga dbałości o dokładność i należyte wykonanie, a wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i długi czas ich użytkowania. Warto jednak pamiętać, iż zarówno na wstępnych etapach budowy, jak również podczas późniejszych prac wykończeniowych, stosowane są różnego rodzaju urządzenia pomiarowe, które pozwalają wskazać pion, poziom, stopień nachylenia czy też kierunek. Do najczęściej stosowanych obecnie narzędzi zaliczyć należy niwelator budowlany, który jeszcze nie tak dawno, kojarzony był wyłącznie z pracą geodety.

Do czego służy niwelator budowlany?

Najogólniej rzecz ujmując, niwelator budowlany jest urządzeniem pomiarowym, które po umiejscowieniu go na trójnożnym statywie, a następnie jego spoziomowaniu, jest gotowe do pracy. Sama nazwa określa główną rolę urządzenia, czyli niwelowanie. Z pomocą niwelatora budowlanego możemy wyznaczać różnicę wysokości poszczególnych punktów pomiarowych. Oznacza to zatem, iż wylane fundamenty, stropy, ściany, kolumny i im podobne zostaną wykonane prosto i prostopadle do sufitu. Niwelator budowlany to urządzenie, które doskonale sprawdza się w wielu innych pracach, w tym między innymi podczas wymian rurociągów, w modernizacjach dróg czy budowaniu parkingów.
Niwelator budowlany pozwala na precyzyjne dokonywanie pomiarów wysokości, pomaga wypoziomować rozległe płaszczyzny, a także wspomaga pracę na tworzeniem stoków o dowolnym pochyleniu. Jednym z ciekawych zastosowań niwelatora jest wykorzystanie go podczas urządzania ogrodu – pozwala on wypoziomować grunt i stworzyć stoki o stałym nachyleniu doskonałe do właściwego odprowadzania wody.

 Niwelator optyczny

Niwelator optyczny to rodzaj niwelatora, który jest niezwykle prosty w budowie i obsłudze, pozwalając na dokładne wyznaczanie różnic wysokości lub wysokości puntów pomiarowych. To rozwiązanie dla osób, które wymagają pomiarów o najwyższej dokładności. Oparty jest on na zespole optycznym, czyli lunecie. Jego konstrukcja składa się z obiektywu, okularu, soczewki ogniskującej oraz płytki ogniskowej. Jednym z ważniejszych jego podzespołów jest kompensator, który koryguje przebieg wiązki światła, która wpada do lunety. Niwelator optyczny wymaga właściwego spoziomowania, za pomocą libellki niwelacyjnej, które wykonywane jest po zamontowaniu urządzenia na statywie geodezyjnym.

Niwelator laserowy

Niwelator laserowy to doskonały sposób na zastąpienie klasycznej poziomicy. Jest to urządzenie, które pozwala na wyznaczanie prostych odcinków idealnie ustawionych w pionie lub poziomie. Niwelator laserowy emituje idealnie równą wiązkę promieni laserowych, która wyświetla się na ścianie w postaci cienkiej czerwonej linii – można wzdłuż niej mocować przedmioty, przyklejać taśmy czy tapety. Linia lasera pozwala również ocenić prawidłowy pion lub poziom. To urządzenie doskonałe zarówno do użytku wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. 

Jaki niwelator budowlany wybrać?

Każda z metod niwelacji jest dobra, a doświadczony operator niwelatorów budowlanych poradzi sobie bez trudu z każdym ich rodzajem, w tym niwelatorem optycznym. Niwelator laserowy to jednak rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić czas, a także ogranicza ilość osób, których wymaga zadanie niwelacji. Jest to również rozwiązanie dokładniejsze, bowiem pozwala zredukować możliwość popełnienia błędów podczas obliczeń rachunkowych. Niwelacja laserowa wykorzystana może zostać również do automatyzacji pracy maszyn, które wyposażone w systemy sterowania, pobierają informacje o ich położeniu i wysokości za pomocą sygnałów świetlnych – laserowych.

Powiązane artykuły: Przecinarki do glazury, do płytek ceramicznych- jaką wybrać? Jakiej firmy profesjonalne narzędzia budowlane można polecić? Niwelator laserowy używany czy nowy? Czy opłaca się zakup używanych maszyn budowlanych? Jaką zagęszczarkę gruntu wybrać? Jaki agregat malarski kupić? Wibrator do betonu jaki wybrać?
niwelator niwelator budowlany niwelator laserowy niwelator optyczny

Produkty które możesz wykorzystać: