882 790 282 zadzwoń do nas
Przejdź do zamówienia
100x PLN

Wibrator do betonu jaki wybrać?

Wibrator do betonu jaki wybrać?

Wibrator do betonu jaki wybrać?

Wibratory do betonu to urządzenia, których głównym celem jest zagęszczanie mieszanki betonowej. Wydobywane z urządzenia wibracje, w mieszance wypierane zostają pęcherzyki powietrza, przez co możemy mieć pewność, że nie pojawią się w niej pory. Oczywiście z korzystaniem z wibratora do betonu nie należy przesadzać – zbyt intensywne działanie, może prowadzić do tzw. segregacji składników, na skutek której utraci on swoją wytrzymałość.

Wibrator do betonu jest urządzeniem emitującym drgania o konkretnej częstotliwości, co pozwala osiągnąć jednorodność oraz spoistość mieszanki betonowej. Efektem tego zabiegu jest zwiększenie masy całej mieszanki, a co za tym idzie, beton jest w stanie dotrzeć do każdego miejsca w szalunku. Wibratory do betonu stanowią urządzenie niezbędne na każdej budowie, bowiem dzięki ich pomocy, możliwe jest usuwanie resztek powietrza z powierzchni betonowych. Ich zastosowanie niweluje pory z powierzchni, dlatego też wszelkie przestrzenie wypełnione są mieszanką betonową równomiernie i precyzyjnie.


Wibratory do betonu rodzaje

Rodzaje wibratorów do betonu związane są z miejscem ich zastosowania i podzielić można je na trzy główne typy:

    • wibrator powierzchniowy
    • wibrator wgłębny
    • wibrator do betonu przyczepny

Pierwszy typ – wibrator powierzchniowy jest doskonały do zagęszczania powierzchni plastycznych na placach budowy oraz do wzmacniania gruntów. Wibrator wgłębny to sposób na szybsze zagęszczenie mieszanki – ujednolicenie jej powierzchni. Wibrator do betonu przyczepny, to z kolei rozwiązanie idealne dla budowy płyt betonowych, a także różnego rodzaju zabudowy rurowej.

Rozróżnieniem narzędzi z grupy wibratorów wgłębnych jest ich podział na:

    • wibrator mechaniczny do betonu – oparty o silnik elektryczny lub spalinowy, który poprzez wałek giętki przekazuje obroty na mimośród zamknięty w stalowej butli na końcu zbrojonego węża;
    • wibrator do betonu wysokiej częstotliwości – w którym przetwornica generuje napięcie trójfazowe, które przekazywane jest na silnik zamknięty nad mimośrodem stalowej butli na końcu węża uzbrojonego – idealny dla dużych placów budów, w przemyśle, drogownictwie czy przy produkcji prefabrykatów, wykazuje najwyższą wydajność;
    • wibrator do betonu pneumatyczny – w którym turbina wewnątrz buławy napędzana jest sprężonym powietrzem – to dosyć rzadko spotykany model.


Jaki wibrator do betonu kupić?

Decyzję odnośnie tego, jaki wibrator do betonu zakupić należy oprzeć o to, do czego będziemy go wykorzystywać. Każdy z rodzajów wibratorów wykazuje cechy charakterystyczne, które pozwalają najlepiej zastosować go do różnego rodzaju zadań.

W przypadku wibratorów powierzchniowych, najlepiej sprawdzają się one w przypadku elementów płytkich i o dużych powierzchniach, a także do mieszanek plastycznych, bowiem obszar ich działania sięga około 20 centymetrów. Jeżeli chodzi o wibratory przyczepne, oddziałują one na mieszankę betonową poprzez deskowanie, czyli wykorzystanie form, które nadają kształt mieszankom betonowym. Tego rodzaju urządzenia potrzebują kilku minut dla uzyskania najlepszych efektów – należy jednak dopasować właściwą amplitudę w zależności od grubości elementów.

Wibratory wgłębne z kolei, to idealne rozwiązanie dla elementów o niewielkich powierzchniach, głównie do mieszanek o konsystencji pół ciekłej. Są to wibratory o charakterystycznym kształcie, dlatego np. mieczowe lub igłowe modele sprawdzą się przy gęstym zbrojeniu.

Powiązane artykuły: Przecinarki do glazury, do płytek ceramicznych- jaką wybrać? Jakiej firmy profesjonalne narzędzia budowlane można polecić? Wiertnice do betonu. Co warto o nich wiedzieć? Niwelator budowlany - do czego służy i jaki niwelator wybrać? Jaką zagęszczarkę gruntu wybrać? Jaki agregat malarski kupić?
wibrator do betonu wibratory do betonu wibrator enar wibrator do betonu enar

Produkty które możesz wykorzystać: