882 790 282 zadzwoń do nas
Przejdź do zamówienia
100x PLN

Kompresor czy sprężarka powietrza?

Kompresor czy sprężarka powietrza?

Podstawowa różnica między kompresorem i sprężarką powietrza

Zacznijmy od tego, że każdy kompresor jest sprężarką, ale nie wszystkie sprężarki są kompresorami. Sprężarka ma na celu uzyskanie wysokiego ciśnienia sprężonego gazu, a czasami również jego przepływu. Kompresor to po prostu typ sprężarki, taki jak wentylator czy dmuchawa. Sprężarki powietrza używane są w przemyśle, pracach przy domu, a nawet w przedmiotach codziennego użytku, np. w lodówce. Kompresor z kolei jest niezbędny do używania wielu profesjonalnych narzędzi, zwłaszcza w profesjonalnych warsztatach i na budowach. Obsługuje specjalistyczne narzędzia pneumatyczne, używa się go m.in. do piaskowania, lakierowania, przecinania, wiercenia, odkręcania śrub i wielu innych czynności.

Co wybrać? Kompresor czy sprężarkę powietrza?

To zależy od tego, jakie czynności będziemy wykonywać przy użyciu danego urządzenia. Jeśli planujemy majsterkowanie w garażu, wybierzmy mały kompresor, najlepiej przenośny. Nie będzie miał powalających parametrów, ale na garażowe potrzeby absolutnie wystarczy. Do tego wygodnie będzie można z niego korzystać. Z kolei do bardziej zaawansowanych prac i napraw, powinniśmy kupić porządny kompresor o dużej pojemności. Tego typu urządzenie raczej ciężko jest przenosić z miejsca na miejsce. W profesjonalnych warsztatach i na budowach używa się takich o pojemności nawet 500 l! Do większych prac w ogrodzie wystarczy absolutnie około 200 l. Sprężarka powietrza ma więcej zastosowań niż kompresor. Jeśli szukamy urządzenia uniwersalnego do pompowania kół, malowania płotu czy czyszczenia mebli ogrodowych – zdecydujmy się na sprężarkę. Do wyboru są modele olejowe, które trzeba smarować (bardzo wydajne) oraz bezolejowe, dedykowane do prostszych zadań. Kompresor do użytku domowego to koszt kilkuset złotych, za profesjonalny sprzęt zapłacimy co najmniej kilka tysięcy.
Na naszej stronie znajdziesz duży wybór kompresowrów różnej wielkości i przeznaczenia. Mamy kompresory tłokowe i kompresory śrubowe.

Powiązane artykuły: Co należy wiedzieć o nagrzewnicach powietrza?