Jaką zagęszczarkę gruntu wybrać?

Jaką zagęszczarkę gruntu wybrać?

Dowiedz się jakie są rodzaje zagęszczarek gruntu. Jaką zagęszczarkę gruntu do tłucznia? Jaka zagęszczarka gruntu do fundamentów? Jaką zagęszczarkę gruntu do kostki brukowej? Jaką zagęszczarkę gruntu kupić?


Jaką zagęszczarkę gruntu wybrać?

Zagęszczarka gruntu, to jak sama nazwa wskazuje, urządzenie, którego zadaniem jest zwiększanie gęstości podłoża. Działanie zagęszczarek jest dosyć proste, a co ważne – nie zmienia się ono w zależności od wielkości maszyny czy rodzaju jej zasilania. Producenci tworzą zagęszczarki uniwersalne, ale również takie, które dedykowane są do wykonywania określonych prac, np. ubijania tłucznia, bądź utwardzania sypkich podłoży.
Zagęszczarka gruntu to urządzenie, które służy między innymi do zagęszczania żwirów, piasku, różnego rodzaju podłoży niespoistych, czy np. dla wsparcia układania kostki brukowej czy wykładania asfaltu. 


Rodzaje zagęszczarek do gruntu

Zagęszczarka ubijak, to urządzenie, które zasadniczo możemy podzielić na dwa rodzaje związane z wykonywanym przez nią ruchem:

zagęszczarka jednokierunkowa – wykorzystywana do prac w miejscach ogólnodostępnych, w szczególności sprawdzająca się do zagęszczania podsypek pod chodniki, parkingi, podjazdy, boiska, place i im podobne;
      
zagęszczarka dwukierunkowa (inaczej zagęszczarka rewersyjna) to ubijak posiadający bieg wsteczny, który umożliwia dwukierunkowy tryb pracy, dlatego świetnie sprawdza się w trudno dostępnych miejscach; wykorzystywana jest najczęściej do przygotowania gruntów pod ułożenie asfaltu czy też trakcji kolejowych, bądź przy naprawach dróg, placów, boisk czy wałów.

Warto jednak wyróżnić także ubijak stopowy, czyli ubijak wibracyjny, który stanowi odmienną kategorię urządzeń zagęszczających. Jest to narzędzie o specyficznej budowie, która pozwala dotrzeć w miejsca trudno dostępne. To doskonały sposób na zagęszczanie terenu w miejscach, w których istnieje przestrzeń już od około 30 cm szerokości. To doskonała alternatywa dla obszarów przy ścianach budynków, wokół słupów, przy wąskich przekopach pod kable, rowach odwadniających itp.


Jaka zagęszczarka do tłucznia?

Do zagęszczania piasków, żwirów, tłucznia najczęściej stosowane są zagęszczarki jednokierunkowe, które pozwalają zagęszczać kruszywa skalne i podłoża o wysokiej zawartości gliny. Generalną zasadą jest, iż im cięższa zagęszczarka, tym głębiej zagęszcza, dlatego należy dobrać ją pod kątem naszych oczekiwań i rodzaju podłoża.


Jaka zagęszczarka do fundamentów?

W przypadku zagęszczania fundamentów, najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie zagęszczarek tzw. „skoczków”, które za pomocą wąskiej przestrzeni, pozwalają dokładniej zagęścić podłoże na około 50-80 cm, co jest szczególnie ważne podczas ubijania powierzchni przeznaczonych pod późniejszą wylewkę betonu.


Jaką zagęszczarkę do kostki brukowej ?

Do prac brukarskich najczęściej wykorzystywane są jednokierunkowe zagęszczarki gruntu, które pozwalają ubić powierzchnię pod kostkę brukową, jak również pomagają ubić już ułożoną kostkę. Jaka powinna być waga zagęszczarki do kostki? Ponieważ zagęszczarki jednokierunkowe to stosunkowo lekkie urządzenia, ich waga oscyluje pomiędzy 50 a 140 kg, a do kostki należy używać te lżejsze, aby nie uszkodzić jej struktury.


Jaką zagęszczarkę kupić?

Wybierając zagęszczarkę do gruntu należy przede wszystkim określić cel, dla jakiego ma nam ona posłużyć. Mając bowiem wiedzę na temat gruntu do zagęszczenia, możemy dobrać zagęszczarkę biorąc pod uwagę parametry takie jak:

    • masa zagęszczarki [kg],
    • wymiary płyty roboczej [mm],
    • liczba wałków mimośrodowych [szt],
    • częstotliwość wibracji płyty [Hz],
    • głębokość zagęszczania [cm],
    • prędkość robocza [m/s].

Z perspektywy rodzaju podłoża, najważniejsza jest głębokość ubijania (zagęszczania), która nieodłącznie wiąże się w mocą silnika urządzenia.

Zapisz się do naszego
Newslettera
...i otrzymaj 50 zł rabatu
na pierwsze zakupy za minimum 1000 zł
Zapisz się do naszego
Newslettera
...i otrzymaj 50 zł rabatu
na pierwsze zakupy za minimum 1000 zł