Jaki smar do młota udarowego?

Jaki smar do młota udarowego?

Czym smarować młot udarowy? Jak dbać o młot wyburzeniowy? Poznaj istotne wskazówki.

Jaki smar do młota udarowego? 

Zakup nowego lub używanego młota udarowego każdego cieszy, tym bardziej, że bardzo pomaga i przyspiesza wykonywane prace. Ale należy pamiętać o tym, że każde elektronarzędzie wymaga odpowiedniej dbałości o sprzęt. Cykliczne przeglądanie i smarowanie młota udarowego przedłuży jego okres sprawności i pozwoli używać elektronarzędzia przez długie lata. Ale jaki smar zastosować do smarowania młota udarowego?

Jak smarować młot udarowy?

Młot udarowy posiada elementy jak na przykład groty i tuleje prowadzące, które w trakcie pracy są wrażliwe na ścieranie i poddawane są znacznym siłom tarcia. Dobrze jest to mieć na uwadze, szczególnie wtedy, gdy używamy elektronarzędzia dosyć często.  

Mamy trzy sposoby smarowania młota. Pierwszym jest smarowanie ręczne, które wykonujemy aplikując smar przez tuleję nasadową. Można też użyć środka smarującego w sprayu, który wpuszczamy do wrzeciona urządzenia trzymając je do dołu i nadmiar smaru wypłynie. Ale trzeba pamiętać też o nasmarowaniu końcówek dłut, przecinaków z chwytami SDS, aby zapewnić właściwą pracę wrzeciona.
Drugim sposobem jest użycie smarownicy pozwalającej wpuścić dokładną ilość smaru przez otwór do tego przeznaczony.
Trzecim sposobem jest użycie naolejacza mgłowego do mgłowego smarowania elektronarzędzi pneumatycznych w czasie pracy. Ten zabieg powinno się stosować przed każdym użyciem młota wyburzeniowego, szczególnie wtedy, gdy używamy go intensywnie.
Praktycy, często używający młoty udarowe przy wyburzeniach, zalecają raz na kilka miesięcy intensywnej eksploatacji rozebranie urządzenia, wyczyszczenie i nasmarowanie wszystkich elementów odpowiednim smarem przekładniowym.  

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów smarów przekładniowych do elektronarzędzi pneumatycznych. Do młota udarowego można zastosować smar przekładniowy marki Makita, Metabo lub Bosch, Fush, Hilti. Przy wyborze środka smarnego ważne są parametry czyli zakres temperatur w jakich może pracować i czy jest odporny na działanie wody oraz na utlenianie.

Dzięki smarowaniu przed pracą i czyszczeniu po każdej wykonanej pracy zapobiega się zatarciu wrzeciona lub jego uszkodzenia mechanicznego. Niby wydaje się, że te czynności są pracochłonne, ale w praktyce tak nie jest i zajmują mało czasu. Natomiast zapewniają prawidłową eksploatację młota i zapobiegają zbyt częstym wizytom w serwisie elektronarzędzi. 

mlot_udarowy2

Jak przechowywać i dbać o młot wyburzeniowy?

Właściwa dbałość i pielęgnacja elektronarzędzia nie kończy się na czyszczeniu i odpowiednim smarowaniu. Równie istotną sprawą jest przechowywanie sprzętu. Młot wyburzeniowy dobrze jest przetrzymywać w suchym pomieszczeniu zapewniającym temperaturę co najmniej 12 stopni Celsjusza. Warto przechowywać go w walizce lub skrzynce do tego przeznaczonej, która zapewnia ochronę przed kurzem i zbyt dużą wilgocią, a także przed przypadkowym upadkiem z półki czy regału. O warunki składowania młota udarowego powinnyśmy szczególnie zadbać, gdy nie zamierzamy nim pracować przez dłuższy czas. A po dłuższej przerwie w użytkowaniu elektronarzędzia nie zapominamy o smarowaniu przed rozpoczęciem pracy.

Pamiętając o tych prostych, ale istotnych zasadach zapewnimy sobie długoletnie użytkowanie młota i bezawaryjną pracę przy każdym projekcie budowlanym.