Wibrator do betonu jaki wybrać?

Wibrator do betonu jaki wybrać?

Jak planujesz budowę i będziesz betonował to powinieneś wiedzieć jaki wibrator jest odpowiedni dla ciebie zanim go kupisz. Mając odpowiedni sprzęt wykonasz pracę szybko, sprawnie i bez problemów.

Wibrator do betonu jaki wybrać?

Wibratory do betonu to urządzenia, których głównym celem jest zagęszczanie mieszanki betonowej. Wydobywane z urządzenia wibracje, w mieszance wypierane zostają pęcherzyki powietrza, przez co możemy mieć pewność, że nie pojawią się w niej pory. Oczywiście z korzystaniem z wibratora do betonu nie należy przesadzać – zbyt intensywne działanie, może prowadzić do tzw. segregacji składników, na skutek której utraci on swoją wytrzymałość.

Wibrator do betonu jest urządzeniem emitującym drgania o konkretnej częstotliwości, co pozwala osiągnąć jednorodność oraz spoistość mieszanki betonowej. Efektem tego zabiegu jest zwiększenie masy całej mieszanki, a co za tym idzie, beton jest w stanie dotrzeć do każdego miejsca w szalunku. Wibratory do betonu stanowią urządzenie niezbędne na każdej budowie, bowiem dzięki ich pomocy, możliwe jest usuwanie resztek powietrza z powierzchni betonowych. Ich zastosowanie niweluje pory z powierzchni, dlatego też wszelkie przestrzenie wypełnione są mieszanką betonową równomiernie i precyzyjnie.


Wibratory do betonu rodzaje

Rodzaje wibratorów do betonu związane są z miejscem ich zastosowania i podzielić można je na trzy główne typy:

    • wibrator powierzchniowy
    • wibrator wgłębny
    • wibrator do betonu przyczepny

Pierwszy typ – wibrator powierzchniowy jest doskonały do zagęszczania powierzchni plastycznych na placach budowy oraz do wzmacniania gruntów. Wibrator wgłębny to sposób na szybsze zagęszczenie mieszanki – ujednolicenie jej powierzchni. Wibrator do betonu przyczepny, to z kolei rozwiązanie idealne dla budowy płyt betonowych, a także różnego rodzaju zabudowy rurowej.

Rozróżnieniem narzędzi z grupy wibratorów wgłębnych jest ich podział na:

    • wibrator mechaniczny do betonu – oparty o silnik elektryczny lub spalinowy, który poprzez wałek giętki przekazuje obroty na mimośród zamknięty w stalowej butli na końcu zbrojonego węża;
    • wibrator do betonu wysokiej częstotliwości – w którym przetwornica generuje napięcie trójfazowe, które przekazywane jest na silnik zamknięty nad mimośrodem stalowej butli na końcu węża uzbrojonego – idealny dla dużych placów budów, w przemyśle, drogownictwie czy przy produkcji prefabrykatów, wykazuje najwyższą wydajność;
    • wibrator do betonu pneumatyczny – w którym turbina wewnątrz buławy napędzana jest sprężonym powietrzem – to dosyć rzadko spotykany model.


Jaki wibrator do betonu kupić?

Decyzję odnośnie tego, jaki wibrator do betonu zakupić należy oprzeć o to, do czego będziemy go wykorzystywać. Każdy z rodzajów wibratorów wykazuje cechy charakterystyczne, które pozwalają najlepiej zastosować go do różnego rodzaju zadań.

W przypadku wibratorów powierzchniowych, najlepiej sprawdzają się one w przypadku elementów płytkich i o dużych powierzchniach, a także do mieszanek plastycznych, bowiem obszar ich działania sięga około 20 centymetrów. Jeżeli chodzi o wibratory przyczepne, oddziałują one na mieszankę betonową poprzez deskowanie, czyli wykorzystanie form, które nadają kształt mieszankom betonowym. Tego rodzaju urządzenia potrzebują kilku minut dla uzyskania najlepszych efektów – należy jednak dopasować właściwą amplitudę w zależności od grubości elementów.

Wibratory wgłębne z kolei, to idealne rozwiązanie dla elementów o niewielkich powierzchniach, głównie do mieszanek o konsystencji pół ciekłej. Są to wibratory o charakterystycznym kształcie, dlatego np. mieczowe lub igłowe modele sprawdzą się przy gęstym zbrojeniu.

Zapisz się do naszego
Newslettera
...i otrzymaj 50 zł rabatu
na pierwsze zakupy za minimum 1000 zł