Jaki rodzaj paliwa do zagęszczarki gruntu? Jak odpalić zagęszczarkę gruntu? Jak uruchomić zagęszczarkę?
Zagęszczarki to maszyny, których różnorodność na rynku sprawia, że łatwo dopasować je do różnych zadań i konkretnych prac budowlanych. Znaleźć możemy zagęszczarki stopowe (znane jako skoczki lub ubijaki), zagęszczarki płytowe – jednokierunkowe i dwukierunkowe (rewersyjne) oraz zagęszczarki podwieszane, które mocowane są do wysięgnika koparki i podpinane pod układ hydrauliczny pojazdu. Napełnianie zbiornika paliwa zagęszczarki to szczególnie ważna czynność, pozwalająca na komfortowe użytkowanie maszyny.
Jaki rodzaj paliwa do zagęszczarki gruntu?
Paliwo do zagęszczarki gruntu to benzyna lub olej napędowy, których silnie łatwopalne opary sprawiają, że uzupełnianie ich należy wykonywać z dala od otwartego ognia, jak również w sytuacjach, gdy silnik nadal pozostaje nagrzany. Paliwo do zagęszczarki gruntu należy zatem dolewać dopiero w momencie kiedy ostygną wszystkie zewnętrzne elementy konstrukcyjne silnika, dlatego też nie wskazane jest szybkie tankowanie paliwa podczas pracy. Co nie mniej ważne podczas stosowania paliwa do zagęszczarki to to, że nie należy uruchamiać maszyny, jeżeli doszło do nawet niewielkiego rozlania benzyny na jej obudowę.
Paliwo musi wówczas całkowicie wyparować lub zostać starte np. z pomocą czystej szmatki. Uzupełnianie paliwa do zagęszczarki gruntu wymaga także zachowania wszystkich podstawowych zasad bezpieczeństwa typu zakaz palenia podczas uzupełniania benzyny. Przed rozpoczęciem pracy z urządzeniem po zatankowaniu warto uważać, aby w sąsiedztwie wydechu spalin nie znajdowały się przedmioty, które mogą ulec zapłonowi.
Jak odpalić zagęszczarkę gruntu?
Przygotowanie do uruchomienia zagęszczarki należy zacząć od podstawowych czynności eksploatacyjnych. Ważne w tej kwestii będzie sprawdzenie i w razie konieczności uzupełnienie poziomu oleju w silniku, jak również napełnienie zbiornika paliwa olejem napędowym lub benzyną. Dodatkowo w zależności od silnika należy zweryfikować filtr powietrza, a także ocenić widoczne przewody paliwowe pod kątem ewentualnych uszkodzeń oraz solidność dokręcenia połączeń śrubowych.
Jak uruchomić zagęszczarkę?
Przed rozruchem i przejściem w tryb roboczy, należy pamiętać, że właściwa praca maszyny rozpoczyna się wraz ze zwiększeniem prędkości obrotowej silnika. Cała procedura na temat tego jak odpalić zagęszczarkę nie jest skomplikowana, a przy tym łatwo ją zapamiętać. Maszyna musi znajdować się na równym i stabilnym podłożu, a czasami konieczne jest ustawienie manetki gazu na najwyższej pozycji – warto sprawdzić to w instrukcji. W niektórych modelach znaleźć można także ręczny zawór dekompresyjny.
Kolejnym krokiem jest wyciągniecie linki rozrusznika do momentu wyczuwalnego oporu. W przypadku silników benzynowych szarpnięcie linki rozrusznika powinno być szybkie i zdecydowane. Po zaskoczeniu silnika (w zależności od modelu) należy wrócić manetką gazu do położenia biegu jałowego i przełączyć zawór dekompresyjny w tryb roboczy. Przed podjęciem pracy dobrze jest lekko rozgrzać silnik, aby nabrał temperatury na wolnych obrotach co wydłuży jego żywotność.
Przeczytaj więcej na blogu:
Znaczenie zagęszczarki na budowie
Jaką zagęszczarkę gruntu wybrać?