Kompresor, a sprężarka powietrza - czym się różnią?

Kompresor, a sprężarka powietrza - czym się różnią?

Jaka jest różnica między kompresorem, a sprężarką powietrza? Które urządzenie do czego jest przeznaczone?

Kompresor często zamiennie nazywany jest sprężarką i odwrotnie. W rzeczywistości jednak każde z urządzeń pełni zupełnie inną funkcję. Sprawdź, czym tak naprawdę różni się kompresor od sprężarki powietrza, poznaj ich zastosowanie i wybierz rozwiązanie dostosowane do własnych potrzeb.


Różnica między kompresorem, a sprężarką powietrza


Kompresor jest jednym z trzech rodzajów sprężarek, do których zaliczamy również dmuchawy i wentylatory. Natomiast sprężarka powietrza jest urządzeniem przystosowanym do uzyskiwania wysokiego ciśnienia sprężonego gazu bądź wymuszania jego przepływu. I choć obydwa urządzenia odnajdują szerokie zastosowanie w przemyśle i gospodarstwie domowym, to należy mieć na uwadze fakt, że choć każdy kompresor jest sprężarką, to nie każda sprężarka powietrza jest zawsze kompresorem. 


W zależności od rodzaju sprężarka może pełnić funkcję niezależnego sprzętu, jak i integralnej części innego złożonego urządzenia - chłodziarek, turbin gazowych czy klimatyzatorów. Poprzez wzgląd na główną zasadę działania oraz budowę wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów sprężarek. Do tych najpowszechniejszych zaliczamy kompresor dwutłokowy, śrubowy, membranowy, spiralny, łopatkowy oraz z wirującymi tłokami. 


Jeżeli chodzi o kompresory, to dzielimy je na kompresory olejowe oraz bezolejowe. Choć zasada działania obydwu urządzeń jest taka sama, to warto pamiętać o tym, że tłok, w który wyposażane są kompresory olejowe, wymaga systematycznego smarowania olejem. Niemniej jednak, przez wzgląd na swoją wysoką wydajność doskonale sprawdzają się w przypadku intensywnego użytkowania. 


Kompresory bezolejowe, jak łatwo można się domyślić, zaopatrywane są w tłok ze specjalnego tworzywa o niskim współczynniku tarcia. Tego typu urządzenia polecane są w szczególności do prostych, niewymagających zadań, jak np. pompowanie opon w rowerze, materaca czy balonów.


Co wybrać? Kompresor czy sprężarkę powietrza?


Zastanawiasz się, co sprawdzi się lepiej - kompresor czy sprężarka powietrza? Teraz w kilku słowach opowiemy o zastosowaniu jednego i drugiego urządzenia. Kompresor stanowi nieodłączny i zarazem najważniejszy element wyposażenia każdego profesjonalnego warsztatu. Dlaczego? 


Warto wiedzieć o tym, że kompresor jest bazą dla wielu narzędzi. To właśnie do niego podłącza się klucze pneumatyczne, umożliwiają bezproblemowe oraz błyskawiczne odkręcanie i zakręcanie różnych śrub. Dzięki niemu możliwe jest także lakierowanie i piaskowanie blach, napędza piły, przecinaki oraz rozwieraki.


O czym wspominaliśmy już na samym początku, sprężarka to urządzenie o szerokim zastosowaniu, które bez wątpienia przyda się w każdym przydomowym warsztacie. Znajdziemy je między innymi w samochodach, sprzętach AGD (suszarkach do włosów, odkurzaczach, lodówkach itp.) oraz specjalistycznych sprzętach powszechnie wykorzystywanych w przemyśle.


Z pomocą profesjonalnej sprężarki w prosty i szybki sposób napompujesz opony samochodowe, usuniesz kurz, brud i pył zalegający w szczelinach narzędzi lub mebli ogrodowych, a nawet przyspieszysz schnięcie świeżo pomalowanego płotu. 


Podsumowując, znając podstawowe różnice pomiędzy kompresorem, a sprężarką powietrza, a także ich podstawowe zastosowanie, podjęcie ostatecznej decyzji z pewnością będzie łatwiejsze. Jeśli potrzebujesz urządzenia wyłącznie do prac w domu i wokół domu to warto wybrać bardziej uniwersalną maszynę. A jeśli masz zamiar wykorzystać urządzenie do profesjonalnych działań to dobrze jest określić potrzeby i rodzaje wykonywanej pracy, aby dobrać właściwy rodzaj maszyny. W wyborze pomoże sprzedawca w sklepie, który po upewnieniu się co do przeznaczenia wskaże odpowiednie urządzenia.