Kompresor, a sprężarka powietrza - czym się różnią?

Kompresor, a sprężarka powietrza - czym się różnią?

Jaka jest różnica między kompresorem, a sprężarką powietrza? Które urządzenie do czego jest przeznaczone?

Kompresor często zamiennie nazywany jest sprężarką i odwrotnie. W rzeczywistości jednak każde z urządzeń pełni zupełnie inną funkcję. Sprawdź, czym tak naprawdę różni się kompresor od sprężarki powietrza, poznaj ich zastosowanie i wybierz rozwiązanie dostosowane do własnych potrzeb.


Różnica między kompresorem, a sprężarką powietrza


Kompresor jest jednym z trzech rodzajów sprężarek, do których zaliczamy również dmuchawy i wentylatory. Natomiast sprężarka powietrza jest urządzeniem przystosowanym do uzyskiwania wysokiego ciśnienia sprężonego gazu bądź wymuszania jego przepływu. I choć obydwa urządzenia odnajdują szerokie zastosowanie w przemyśle i gospodarstwie domowym, to należy mieć na uwadze fakt, że choć każdy kompresor jest sprężarką, to nie każda sprężarka powietrza jest zawsze kompresorem. 


W zależności od rodzaju sprężarka może pełnić funkcję niezależnego sprzętu, jak i integralnej części innego złożonego urządzenia - chłodziarek, turbin gazowych czy klimatyzatorów. Poprzez wzgląd na główną zasadę działania oraz budowę wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów sprężarek. Do tych najpowszechniejszych zaliczamy kompresor dwutłokowy, śrubowy, membranowy, spiralny, łopatkowy oraz z wirującymi tłokami. 


Jeżeli chodzi o kompresory, to dzielimy je na kompresory olejowe oraz bezolejowe. Choć zasada działania obydwu urządzeń jest taka sama, to warto pamiętać o tym, że tłok, w który wyposażane są kompresory olejowe, wymaga systematycznego smarowania olejem. Niemniej jednak, przez wzgląd na swoją wysoką wydajność doskonale sprawdzają się w przypadku intensywnego użytkowania. 


Kompresory bezolejowe, jak łatwo można się domyślić, zaopatrywane są w tłok ze specjalnego tworzywa o niskim współczynniku tarcia. Tego typu urządzenia polecane są w szczególności do prostych, niewymagających zadań, jak np. pompowanie opon w rowerze, materaca czy balonów.


Co wybrać? Kompresor czy sprężarkę powietrza?


Zastanawiasz się, co sprawdzi się lepiej - kompresor czy sprężarka powietrza? Teraz w kilku słowach opowiemy o zastosowaniu jednego i drugiego urządzenia. Kompresor stanowi nieodłączny i zarazem najważniejszy element wyposażenia każdego profesjonalnego warsztatu. Dlaczego? 


Warto wiedzieć o tym, że kompresor jest bazą dla wielu narzędzi. To właśnie do niego podłącza się klucze pneumatyczne, umożliwiają bezproblemowe oraz błyskawiczne odkręcanie i zakręcanie różnych śrub. Dzięki niemu możliwe jest także lakierowanie i piaskowanie blach, napędza piły, przecinaki oraz rozwieraki.


O czym wspominaliśmy już na samym początku, sprężarka to urządzenie o szerokim zastosowaniu, które bez wątpienia przyda się w każdym przydomowym warsztacie. Znajdziemy je między innymi w samochodach, sprzętach AGD (suszarkach do włosów, odkurzaczach, lodówkach itp.) oraz specjalistycznych sprzętach powszechnie wykorzystywanych w przemyśle.


Z pomocą profesjonalnej sprężarki w prosty i szybki sposób napompujesz opony samochodowe, usuniesz kurz, brud i pył zalegający w szczelinach narzędzi lub mebli ogrodowych, a nawet przyspieszysz schnięcie świeżo pomalowanego płotu. 


Podsumowując, znając podstawowe różnice pomiędzy kompresorem, a sprężarką powietrza, a także ich podstawowe zastosowanie, podjęcie ostatecznej decyzji z pewnością będzie łatwiejsze. Jeśli potrzebujesz urządzenia wyłącznie do prac w domu i wokół domu to warto wybrać bardziej uniwersalną maszynę. A jeśli masz zamiar wykorzystać urządzenie do profesjonalnych działań to dobrze jest określić potrzeby i rodzaje wykonywanej pracy, aby dobrać właściwy rodzaj maszyny. W wyborze pomoże sprzedawca w sklepie, który po upewnieniu się co do przeznaczenia wskaże odpowiednie urządzenia.


Zapisz się do naszego
Newslettera
...i otrzymaj 50 zł rabatu
na pierwsze zakupy za minimum 1000 zł
Zapisz się do naszego
Newslettera
...i otrzymaj 50 zł rabatu
na pierwsze zakupy za minimum 1000 zł