Niezbędne narzędzia do układania glazury i terakoty

Niezbędne narzędzia do układania glazury i terakoty

Jakie narzędzia i elektronarzędzia są potrzebne do układania płytek podłogowych i ściennych? Koniecznie przeczytaj zanim zaczniesz układanie glazury.

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne prace remontowe. Co prawda nie wszystko możemy wykonać bez wsparcia profesjonalistów, jednak takie działania, jak na przykład układanie płytek, nie wymagają fachowej wiedzy, a odpowiedniego przygotowania. Od czego zacząć? Jakie narzędzia do glazury lub terakoty warto wybrać i gdzie ich szukać? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych zagadnień związanych z pracami remontowymi, znajdziecie w tym poradniku.


Kompletowanie sprzętu: jak zacząć? 


Przede wszystkim, zanim rzucimy się w wir zakupów, warto jasno określić zakres naszych prac, a następna na podstawie tego, szukać niezbędnych akcesoriów. Zarówno elektronarzędzia do układania płytek, jak i podstawowe rozwiązania kupimy w dzisiejszych czasach bez wychodzenia z domu, dlatego to właśnie w internecie polecamy poszukiwanie danych produktów.


Zakupy on-line pozwalają na dokładne sprawdzenie opinii na temat określonych narzędzi, a także na sporą oszczędność, nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Znaczna część profesjonalnych sklepów internetowych zapewnia także wsparcie merytoryczne dla osób, które nie są związane z branżą budowlaną, co znacząco ułatwia wybór narzędzi do glazury, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości.


Najczęściej wybierane narzędzia glazurnicze


Oczywiście, to, po jakie narzędzia do układania płytek sięgniemy, zależy od tego, jaki zakres prac wykonujemy. Z tego względu wybraliśmy dla was 5 najczęściej kupowanych produktów, w które warto zainwestować, jeżeli decydujemy się na samodzielne położenie kafli. 


5 najważniejszych narzędzi podczas układania płytek 


Top 1: przecinarka do glazury 

Tradycyjne narzędzia ręczne z pewnością nie dorównują wielu elektronarzędziom. Jednym z najlepszych tego przykładów, w tym przypadku, jest wycinarka do glazury i terakoty oraz przecinarka do płytek . Co prawda, jest to nieco większy koszt, jednak komfort pracy i jej efektywność są na o wiele wyższym poziomie, aniżeli w przypadku tradycyjnych propozycji. Cięcie będzie nie tylko szybsze, ale także bezpieczniejsze. Ponadto przy wsparciu przecinarki z łatwością wytniemy otwór, czy zmienimy kształt glazury, aby dopasować do powierzchni. 


Top 2: kielnie i pace

Jest to duet, bez którego w przypadku kładzenia kafli, ciężko mówić o zadowalających rezultatach. Będziemy potrzebować przynajmniej dwóch pac: jednej do nanoszenia zaprawy i rozsmarowywania; drugiej, która sprawdzi się, jako fugownica. Żeby prawidłowo z nich korzystać niezbędna będzie również kielnia. 


Top 3: poziomica 

Jeżeli chcemy cieszyć się równą podłogą lub dobrze położonymi płytkami na ścianach, nie zapominajmy o poziomicy. Wbrew pozorom to narzędzie znacząco wpływa na finalny efekt przeprowadzanych prac.


Top 4: szczypce i obcęgi 

Wymieniając narzędzia do układania płytek, nie możemy zapomnieć o szczypcach i obcęgach, które pozwalają na sprawnie obrabianie kafli. Przy ich wsparciu możemy stworzyć półkoliste wcięcia oraz zadbać o estetykę pracy. 


Top 5: akcesoria do wyznaczanie kratek 

Zanim zaczniemy montaż płytek do podłoża, trzeba określić, jak i gdzie będą umiejscowione. W tym celu pomocny może okazać się sznurek traserski oraz tradycyjna zwijana miarka, która jest już praktycznie w każdym domu.


Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Wam na szybki i komfortowy montaż płytek podłogowych i ściennych.