Przecinarki do glazury, do płytek ceramicznych- jaką wybrać?

Przecinarki do glazury, do płytek ceramicznych- jaką wybrać?

Przecinarki do glazury, do płytek ceramicznych - najlepsze modele. Jaką przecinarkę do glazury wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego sprzętu?

Położenie płytek ceramicznych wymaga połączenia dwóch ważnych czynników, dzięki którym możliwe jest uzyskanie idealnego efektu końcowego;  fachowej wiedzy oraz odpowiedniego i dobrego sprzętu. Jednym z takich właśnie narzędzi jest profesjonalna przecinarka do glazury.

Jaką przecinarkę do glazury wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego sprzętu?

Wybierając przecinarkę elektryczną do płytek ceramicznych, gresowych czy płyt kamiennych  należy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy. Przede wszystkim musimy określić istotne parametry, czyli między innymi długość cięcia jaką będziemy chcieli wykonać oraz głębokość. Jeśli planujemy przeciąć płytki o popularnych wymiarach wzdłuż dłuższego boku, jak również po przekątnej wybieramy model najbardziej uniwersalny. Natomiast, przy obróbce nowocześniejszych płytek o bardzo dużych wymiarach, należy wybrać sprzęt bardziej zaawansowany. Ponadto głębokość cięcia określająca maksymalną grubość ciętego materiału to ten kolejny ważny parametr, którym powinniśmy kierować się przy wyborze takiego narzędzia. Wybierając przecinarkę do glazury należy wziąć pod uwagę miejsce gdzie będziemy wykonywać pracę urządzeniem. Podczas np. prywatnego remontu mieszkania sprawdzi się mała ręczna lub stołowa przecinarka, z kolei w większych pomieszczeniach jak hale użytkowe można skorzystać z urządzeń o większych rozmiarach jak przecinarki stolikowe.

Moc silnika przecinarki do płytek.

Ważną rolę odgrywa moc silnika, zwłaszcza jeśli planujemy dłuższą i intensywniejszą pracę przecinarka do glazury, na co najczęściej właśnie zwracają uwagę glazurnicy. Większa moc silnika, oferuje większe możliwości pracy między innymi dużą stabilność podczas cięcia, przede wszystkim na materiałach grubszych. Na przykład, do płytek o grubości powyżej 7 mm potrzebna będzie przecinarka do płytek ceramicznych o mocy wynoszącej co najmniej 1000W.

Przecinarki_do_glazury_RUBI_re640Jaką tarczę diamentową dobrać do przecinarki glazury?

Innymi ważnymi kwestiami jest dobór odpowiedniej tarczy, konstrukcja narzędzia, która zagwarantuje komfort, estetyczne cięcie oraz bezpieczeństwo operatora. Jak należy dobrać odpowiednia tarczę? Trzeba pamiętać, że tarcze diamentowe mają różne właściwości ścierne, które zależne są od gęstości ziaren diamentu oraz kształtu obrzeża. Dlatego warto czytać zalecenia producenta, który zawsze informuje o rodzaju materiału, jaki można ciąć za pomocą wybieranej tarczy. Przecinarki do glazury umożliwiają cięcie również innych materiałów jak np. kamień. Dlatego zanim zostanie kupione narzędzie warto zastanowić się , jaki materiał będzie obrabiany narzędziem. Dostępne na rynku przecinarki dają możliwość cięcia płyt betonowych, kostki brukowej, cegły i marmuru.

Dodatkowe funkcje przecinarek do płytek ceramicznych.

Każda dobra przecinarka do płytek ceramicznych powinna posiadać dodatkowe funkcje aby być narzędziem komfortowym, efektywnym i bezpiecznym. Między innymi laser, który służy do wyznaczania dokładnej linii cięcia oraz regulację wysokości tarczy, dzięki której można wykonać cięcie od góry w pierwszej kolejności a następnie całkowicie przeciąć materiał. Właściwa kolejność cięcia pozwoli na uniknięcie uszkodzeń glazury. Pojemnik na wodę to również jeden z podstawowych elementów przecinarek do płytek ceramicznych umożliwiający cięcie na mokro. Rozgrzane ostrze jest nie tylko chłodzone przez wodę, ale również takie udogodnienie zapobiega unoszeniu się pyłu, który powstaje podczas obróbki płyty.

Rodzaje przecinarek do glazury.

Przecinarki do glazury ręczne to najprostsze narzędzia do cięcia glazury i gilotyny. Zarówno ich konstrukcja jak obsługa są bardzo proste. Często wykorzystywane są do samodzielnego użytku jak i również przez firmę fachową, dzięki niewielkiemu rozmiarowi. Z ręcznych narzędzi liderem w dziedzinie innowacyjnych przecinarek do płytek jest firma RUBI, która wyprodukowała swoją pierwszą przecinarkę ręczną 70 lat temu. Model przecinarki RUBI TZ to nowy koncept w dziedzinie tych narzędzi do płytek ceramicznych, z dużą mocą łamacza oraz nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Jest to lekka i poręczna przecinarka nadająca się do wszystkich rodzajów płytek o grubości nawet do 21 mm. Jest idealna do płytek wielkoformatowych.

Z kategorii elektrycznych przecinarek na uwagę zasługuje marka DEDRA, którą charakteryzuje wysoka jakość i optymalne rozwiązania technologiczne. Najwięcej oferowanych modeli tych sprzętów to  przecinarki elektryczne stołowe. Model DEDRA DED7731B to maszyna do cięcia na mokro, gdzie ostrze chłodzone jest przez wodę. Zaletą takiej przecinarki jest między innymi ograniczenie pylenia z przecinanych elementów. Posiada funkcję zarówno chłodzącą jak i przeciwpyłową.

Przecinarki do gresu marki NORTON CLIPPER to profesjonalne urządzenia typu stolikowego. Z narzędzi tej firmy wyróżniamy różne modele przecinarek do płytek ceramicznych wysokiej jakości, od typu walizkowego do przecinarek stolikowych. Jedną z największych gabarytowo maszyn bez wątpienia będzie przecinarka stolikowa JUMBO 900, która idealnie nadaje się dla profesjonalnych firm budowlanych i wykończeniowych. To solidna maszyna o wadze 360 kg wyposażona w 4 kółka na wytrzymałej ramie, głowica tnąca wspomagana jest sprężyną, co pozwala na dokładne pozycjonowanie podczas cięcia na głębokość przy zastosowaniu tarczy diamentowej o średnicy 900 mm. Płynną i bezproblemową pracę urządzeniem zapewnia silnik elektryczny o mocy 7,5 KW. Dodatkowy system zraszania z solidna pompą wodną wydłuża żywotność narzędzi diamentowych.

Przed zakupem przecinarki do płytek ceramicznych warto zadać sobie kilka pytań; jak dużo pracy będziemy wykonywać? Jaki rodzaj materiału będziemy chcieli ciąć i jakiej wielkości? Czy będziemy ciąć tylko wzdłuż płytki, czy pod kątem również? Odpowiadając sobie na te pytania łatwiej nam będzie wybrać przecinarkę do glazury idealną do naszych potrzeb. 

Zapisz się do naszego
Newslettera
...i otrzymaj 50 zł rabatu
na pierwsze zakupy za minimum 1000 zł