Skuwanie tynku. Jak szybko usunąć stary tynk?

Skuwanie tynku. Jak szybko usunąć stary tynk?

Podpowiadamy jak usunąć stary tynk i jakich narzędzi do użyć do skuwania tynku.


Wiosna to czas, w którym najczęściej i najchętniej decydujemy się na prace remontowe. Niezależnie od tego, jaki jest ich zakres, ważne jest to, aby odpowiednio się do nich przygotować. Jednym z wielu dylematów, które towarzyszą nam w przypadku większy remontów, jest skuwanie tynku. Czy warto to w ogóle robić samodzielnie? Jakie narzędzia będą niezbędne? Czy młot udarowy to konieczność? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z tym zagadnieniem przedstawiamy w tym poradniku. 


Skuwanie tynku - od czego zacząć?


W wielu przypadkach, szczególnie gdy mamy do czynienia ze starszymi nieruchomościami pochodzącymi z rynku wtórnego, musimy zmierzyć się z różnymi trudnościami. Często, nowa farba czy położenie tapet nie wystarcza. Gdy powierzchnia jest zniszczona i nierówna, konieczne będzie skuwanie tynku. Jednak przed rozpoczęciem prac, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. 


Przede wszystkim musimy zapoznać się ze stanem ścian. W przypadku mniejszych ubytków, które nie są większe niż nasza dłoń, samo zaszpachlowanie i wygładzenie, będzie wystarczające. Z kolei większe szczeliny lub pęknięcia, mogą doprowadzić do opadania muru i wykwitów, które znacząco przekłada się na komfort mieszkańców oraz pozostałych użytkowników lokalu. W tym celu niezbędne będzie skucie tynków. 


Podpowiadamy, jak usunąć stary tynk


Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne usuwanie starego tynku, wówczas musimy pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu miejsca pracy, a także o niezbędnych narzędziach. Poniżej wskazaliśmy najważniejsze rady związane ze skuwaniem tynku, polecane przez wielu specjalistów i ekspertów. 


Krok 1: zabezpieczenie pomieszczenia 


Najbardziej komfortowo będzie nam się pracowało, jeżeli w pomieszczeniu nie będzie żadnych rzeczy i mebli. Przeważnie jednak jest to trudne do wykonania, dlatego koniecznie należy zaopatrzyć się w folię zabezpieczającą. Podczas skuwanie powstaje dużo pyłu i gruzu, wobec tego polecamy zakrycie każdego elementu wyposażenia, w tym także podłogi. 


Krok 2: jak skuwamy tynk?


Możemy wyróżnić dwa główne sposoby skuwania tynku: 

    • za pomocą przecinaka i młotka,

    • przy wsparciu elektronarzędzi. 


Ze względu na komfort i wygodę pracy, polecamy wybranie drugiej propozycji. Wpłynie to nie tylko na jakość, ale także szybkość realizowanych działań. Poniżej wskazaliśmy, jak to zrobić i które narzędzia powinno się kupić.


Usuwanie starego tynku za pomocą elektronarzędzi 


Po elektronarzędzia warto sięgnąć, gdy mamy do czynienia z dużą powierzchnią i planujemy pozbyć się starego tynku strukturalnego, silikonowego, czy mocno trzymającego się muru. Narzędzia, po które warto wówczas sięgnąć to między innymi:

    • wiertarka udarowa,

    • frezarka do tynków,

    • szlifierka do betonu


Pracę należy rozpocząć od wiertarki udarowej, która posiada szerokie dłuto (40-80 mm) oraz frezarki. Dzięki małym frezom usuwanie starego tynku jest bezpieczniejsze, ponieważ możemy zmniejszyć ryzyko uszkodzenia podłoża. Jak jej używać? Wystarczy przejechać frezarką po ścianie i gotowe. Z kolei, gdy chcemy pozbyć się betonu, warto sięgnąć po szlifierkę.