Narzędzia pneumatyczne stanowią podstawowe wyposażenie warsztatów, serwisów, ale również prywatnych garaży. Sklepy z kompresorami oferują różnego rodzaju narzędzia oraz akcesoria wykorzystujące siłę sprężonego powietrza. Wśród oferty sklepów z kompresorami znajdują się m.in. sprężarki: śrubowe, spalinowe, łopatkowe, tłokowe, spiralne, a także sprężarki wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych. Oferta sklepów proponuje też ulepszenia do sprężarek śrubowych. Dostępne obecnie narzędzia wykorzystują najnowocześniejsze technologie i mogą zostać uzupełnione i ulepszone poprzez szeroki zakres akcesoriów pozwalając na zakup najodpowiedniejszego sprzętu dla każdego klienta, bez względu na jego oczekiwania. Sklepy z kompresorami oferują również fachowe poradnictwo wynikające z doświadczenia pracowników.
Kompresor by spełniał swoją rolę musi być odpowiednio dobrany do potrzeb konkretnego użytkownika. Pierwszy element na który należy zwrócić uwagę jest pojemność sprężarki. W przypadku prywatnego, domowego użytkowania zdecydowanie wystarczy kompresor o pojemności do 10 litrów, natomiast do celów profesjonalnych kompresor powinien posiadać pojemność około 50 litrów. Warto zwrócić również uwagę na ciśnienie robocze - powinno ono wynosić od 8 do 10 barów - oraz na wydajność. Powinna ona znajdować się w przedziale od 50 do nawet 1000l/min. Kompresory generują sporo hałasu, dlatego warto zainwestować w nie nieco więcej by zakupić model generujący hałas na poziomie 50 decybeli, które akceptuje ludzkie ucho. Z uwagi na zasilanie wyróżnia się kompresor membranowy oraz tłokowy - pierwszy pozwala na dłuższą pracę bez przegrzania sprzętu. Jeśli potrzebujemy kompresor do użytku domowego zdecydujmy się na kompresor bezolejowy, natomiast jeśli wykorzystujemy go do profesjonalnych celów, np. w warsztacie warto zakupić kompresor olejowy.
Wybór pomiędzy sprężarką tłokową a śrubową jest uzależniony od kilku czynników - do czego będziemy używać sprężarki? co będzie zasilała? jaka ma mieć wydajność? jak często będziemy z niej korzystać? Znając nasze potrzeby i cechy poszczególnych sprężarek dokonanie wyboru nie będzie trudne. Sprężarka tłokowa zapewnia najwyższy standard powietrza, które pozbawione jest zanieczyszczeń pochodzących z oleju. Ten rodzaj sprężarek wykorzystywany jest głównie w branży farmaceutycznej, chemicznej oraz elektronicznej ale również i spożywczej.
Drugi typ - sprężarki śrubowe - wyróżnia zdecydowanie większa wydajność, szczególnie w przypadku pracy ciągłej. Minusem jest generowanie dużego hałasu w trakcie pracy co wpływa negatywnie na użytkownika. Sprężarka śrubowa potrzebuje do pracy mniej mocy niż tłokowa, więc jej działanie zużywa mniej prądu. Sprężarka śrubowa wyróżnia się większa żywotnością, ale jednocześnie jej cena jest dużo wyższa.
Na rynku sprężarek jednym z oferowanych modeli są sprężarki śrubowe, które z uwagi na swoje cechy należą do urządzeń wysoce wydajnych oraz niezawodnych i wykorzystywane są do dostarczania sprężonego powietrza do zakładów przemysłowych. Producenci oraz sklepy z kompresorami oferują szereg modeli oraz typów sprężarek śrubowych, które są w stanie spełnić wszystkie wymogi zakładów przemysłowych bez względu na ich specyfikę. Sprężarki śrubowe wyposażone są w bardzo praktyczne rozwiązania oraz innowacyjne technologie, które pozwalają zoptymalizować prace przemysłu. Oferowane w sklepach modele kompresorów śrubowych pozwalają na pracę z ciśnieniem roboczym w przedziale od 5 do aż 13 barów. Taki zakres pracy pozwala na ich wykorzystywanie w różnego rodzaju sektorach gospodarki, jednak najczęściej są one stosowane w branży lotniczej, spożywczej, medycznej, elektronicznej, maszynowej czy też petrochemicznej. Wśród oferty sprężarek śrubowych dostępne są urządzenia takich firm jak: Combi, Gear, Belt, czy Direct.
Segmentem rynku sprężarek są sprężarki budowlane. Są to urządzenia przeznaczone do pracy w ciężkich warunkach, do używania przez profesjonalistów. Poszczególne modele różnią się wydajnością, wahając się przeważnie w parametrach od 2 do 5 m3/min. Sprężarki budowlane wyposażone są w kompaktową obudowę, która zapewnia wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale również na warunki atmosferyczne - zarówno temperaturę otoczenia jak i promieniowania słonecznego. Silniki w jakie wyposażone są poszczególne modele sprężarek wahają się od 18,5 do 33 kW i stanowią napęd dla źródła sprężonego powietrza do zasilania urządzeń wykonywania przecisków oraz głównie do narzędzi pneumatycznych takich jak wiertarki udarowe, szlifierki, młoty, wkrętarki czy ubijaki. Mobilne sprężarki budowlane wyposażone są dodatkowo w specjalne kółka, które zdecydowanie ułatwiają przemieszczanie urządzeń. Część z modeli posiada także otwory na stopkach pozwalające na przymocowanie do równego podłoża.
Wykorzystywane w przemyśle oraz innych sektorach sprężone powietrze musi spełniać odpowiednie wymagania, aby praca sprzętu była bezpieczna i bezawaryjna. Urządzenia wykorzystujące sprężone powietrze reagują na nadmierną wilgotność, zanieczyszczenia oraz zbyt wysoką temperaturę. Niezbędne jest wykonywanie uzdatniania w układzie pneumatycznym by spełnione były parametry jakościowe oraz aby spełnione były wszystkie wymogi stawiane przez producenta urządzeń końcowych. Dodatkowo uzdatnianie pozwala na utrzymanie wydajności sprzętu oraz utrzymanie jego długiej żywotności. Sprężone powietrze może być oczyszczane dzięki specjalnym filtrom bądź poprzez stacje uzdatniania powietrza. Dostępne obecnie filtry wpływające na poprawę użytkowania i pracy urządzeń pneumatycznych to filtry pyłowe, sterylne, węglowe oraz koalescencyjne. Poszczególne filtry "wyłapują" inne zanieczyszczenia. Pyłowy usuwa cząsteczki od 0,3 mikrona do cząsteczek powyżej 10 mikronów. Filtr sterylny usuwa mikroorganizmy i cząsteczki stałe. Zapachy oraz opary wyłapuje filtr węglowy . Ostatni typ- filtry koalescencyjne - usuwają ze sprężonego powietrza cząsteczki stałe, wodę oraz aerozole oleju.
Instalacja pneumatyczna składa się z kilku elementów. Głównym z nich jest sprężarka stanowiąca podstawę układu wytwarzania sprężonego powietrza. Proces polega na zassaniu powietrza z atmosfery oraz następnie sprężeniu go. Następnie ogrzanie powstające na skutek sprężania jest ochładzane w chłodnicy. Na skutek tego działania powstaje kondensat wodny, który jest odprowadzany poprzez oddzielacz. Następnym elementem jest zespół przygotowania powietrza. Na tym etapie w budowie instalacji pneumatycznej znajdują się filtry, które przefiltrowują powietrze, a następnie jest ono poddawane procesowi regulacji ciśnienia poprzez zastosowany w instalacji zawór redukcyjny. Następuje również nasycenie mgłą olejową w smarownicy. Z układu przygotowania powietrza w drodze przez sieć przewodów oraz zawór główny zostaje ono skierowane do układu sterowania. Tutaj ma ono za zadanie sterować urządzeniami w taki sposób, by określona i zaplanowana praca została wykonana. Na rynku działa wiele firm, które projektują oraz wykonują instalację sprężonego powietrza dla różnego rodzaju działalności - np. zakładów wulkanizacyjnych.