Tarcze diamentowe do cięcia i szlifowania. Jaką wybrać i kupić?

Tarcze diamentowe do cięcia i szlifowania. Jaką wybrać i kupić?

Rodzaje tarcz diamentowych. Jakie materiały możemy ciąć przy pomocy tarczy diamentowej? Jaką wybrać?

Tarcze diamentowe do cięcia i szlifowania. Jaką wybrać i kupić?

Wybór tarczy diamentowej nie jest taki prosty i zależy od tego co chcemy ciąć lub szlifować oraz jak dużo pracy mamy do wykonania. Lepsze efekty pracy uzyskuje się przy użyciu tarczy dedykowanej do danego tworzywa i dobrze jest wybrać taką, która spełnia nasze potrzeby. Ale uniwersalne tarcze też dobrze spełniają swoją rolę, więc nie można ich skreślać z listy zakupów.  

Jakie materiały możemy ciąć przy pomocy tarczy diamentowej?

Tarcz możemy użyć do wielu przeróżnych materiałów. Wbrew pozorom to lista jest spora i na rynku jest dostępnych dużo tarcz o konkretnym przeznaczeniu. Tarcze diamentowe służą do cięcia lub szlifowania takich materiałów jak: metal, aluminium, stal nierdzewna, asfalt, beton, kamień, gres, płytki ceramiczne, glazura, szkło, drewno, klinkier, granit, marmur, tworzywo sztuczne, materiały ogniotrwałe, itp.
Również są rodzaje tarczy, którą możemy wykorzystać do frezowania i naprawy fugi.

EBBD67-5D8AE2-0F3594-BAA758-117042-BB937E

Rodzaje tarcz diamentowych

W sprzedaży dostępnych jest dużo rodzajów tarcz diamentowych. Ale, aby nie zgubić się w ilości rodzajów to umownie podzielono je na trzy rodzaje, a każdy z nich ma określone przeznaczenie.

Tarcze diamentowe z bieżnią ciągłą przeznaczone są przede wszystkim do cięcia twardych i kruchych materiałów, na przykład: płytki ceramiczne, gres, klinkier, łupek naturalny, itp. Tarcza jest gładka, bez ząbków, a nałożony wieniec diamentów jest ciągły, bez przerw. 

Tarcze diamentowe segmentowe ze szczelinami o specjalnie wydłużonym kształcie przeznaczone są do cięcia takich materiałów jak: lekki beton, dachówki, marmur, miękkie cegły, piaskowiec, itp. Szczeliny na obwodzie tarczy obniżają temperaturę cięcia oraz przyczyniają się do bardziej stabilnego cięcia podłoża. Ten typ tarcz ma większą wydajność i wolniej się zużywają.

Tarcze diamentowe segmentowe bez szczelin na obwodzie tarczy nazwane też turbo przeznaczone są do cięcia większości rodzajów materiałów. Z tego względu mówi się na nie, że są uniwersalne. Ale należy pamiętać, że nie można ich używać do każdego rodzaju dłuższej pracy, ponieważ nie są tak dobre jak tarcza przeznaczona do konkretnego materiału. Ten typ tarczy świetnie sprawdza się do krótkich cięć różnych materiałów, gdy nie chcemy tracić czasu na zmianę tarcz o konkretnym przeznaczeniu. Tarcza przy twardszych materiałach zużywa się szybciej.

Poza wyżej wymienionym podziałem to dzielimy tarcze na rodzaj pracy: na sucho lub na mokro.

Przy pracy na mokro miejsce cięcia musi być odpowiednio chłodzone przy pomocy wody lub cieczy chłodząco smarującej. Moczenie obszaru cięcia chłodzi tarczę oraz pomaga usunąć resztki materiału ze szczeliny co przekłada się na przedłużenie żywotności tarczy i przyspiesza wykonanie pracy, a także krawędź cięcia jest łagodniejsza.

Przy cięciu na sucho należy pamiętać, że tarcza nagrzewa się i czas jej pracy jest ograniczony. Nawet najlepsze tarcze to pracy na sucho wymagają przerw na ostygnięcie, aby jej nie zniszczyć. Oczywiście tego typu tarcze można wykorzystywać do pracy na mokro, ale nie wolno trybu pracy z suchej na mokrą zmieniać w trakcie cięcia, gdy tarcza jest nagrzana, ponieważ wtedy zostanie uszkodzona. W trakcie cięcia na sucho powinno się stosować metodę pracy 2 na 2 czyli 2 minuty cięcia i 2 minuty odpoczynku na biegu jałowym.