Typy szlifierek kątowych

Typy szlifierek kątowych

Do grupy narzędzi obrabiających, które służą do wykańczania i obróbki utwardzonych powierzchni, należy szlifierka kątowa. Popularnie jest nazywana kątówką. Szlifierka kątowa jest przeznaczona do cięcia i szlifowania metali czy innych twardych materiałów, może służyć do przecinania prętów zbrojeniowych,

Typy i rodzaje szlifierek kątowych

Do grupy narzędzi obrabiających, które służą do wykańczania i obróbki utwardzonych powierzchni, należy szlifierka kątowa. Popularnie jest nazywana kątówką. Szlifierka kątowa jest przeznaczona do cięcia i szlifowania metali czy innych twardych materiałów, może służyć do przecinania prętów zbrojeniowych, blach czy cięcia elementów ceramicznych. Na rynku występują różne typy kątówek, które dobiera się ze względu na cel zastosowania czy częstotliwość używania.

Szlifierki do drobnych prac

Szlifierki kątowe różnią się przede wszystkim mocą silników, średnicami tarcz czy innymi specjalnymi funkcjami. Posiadają ściernice, które pracują z dużą prędkością, dlatego muszą być odpowiednio wyważone i zabezpieczone. Szlifierki o średnicy tarczy 115 mm i mocy od 450 do 900 W najlepiej sprawdzą się do niewielkich prac domowych czy warsztatowych. Można nimi skutecznie usuwać rdzę, przycinać elementy z blachy czy wygładzać spawane powierzchnie. Natomiast model wyposażony w blokadę wrzeciona ułatwi montowanie tarcz i  innych akcesoriów, np. szczotek polerskich. Szlifierki o średnicy 125 mm i mocy od 600 do 1200 W wykorzystuje się przy drobnych pracach budowlano-remontowych oraz warsztatowych. Posiadają metalowy korpus, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne czy przegrzanie. Warto zakupić model z systemem antywibracyjnym i możliwością zastosowania dodatkowych akcesoriów.

Szlifierki do prac budowlanych

Profesjonalne i duże szlifierki kątowe z tarczą o średnicy 180 lub 230 mm i mocy od 2000 do 2600 W używane są w większych i trudniejszych pracach budowlanych. Te kątówki mogą ciąć zbrojenia, przęsła metalowe, kostkę brukową oraz szlifować powierzchnie metalu lub betonu. Wyposażone są one w szereg praktycznych udogodnień i przydatnych funkcji. Nieodzownym standardem jest obecnie blokada wrzeciona. System antywibracyjny ogranicza drgania nawet o 80%. Taka szlifierka umożliwia płynną regulację obrotów. Szybki hamulec ściernicy pozwala na 5-krotne skrócenie czasu zatrzymania się tarczy. Ogranicznik prądu podczas rozruchu szlifierki zamontowano, by nie przeciążać linii zasilającej. Układ antyprzeciążeniowy automatycznie wyłącza zasilanie podczas nadmiernego wzrostu temperatury, np.  w trakcie zbyt intensywnej pracy.

Szlifierki kątowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki?

Tak jak wyżej już wspominałem to przy wybieraniu rodzaju narzędzia warto zastanowić się nad rodzajem prac jakie będziemy wykonywać szlifierką. Od tego uzależnione jest dobranie jakości wykonania, mocy silnika i rodzaju tarczy. Ale także należy zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami i udogodnieniami szlifierki, które mogą znacznie ułatwić nam pracę.
Płynna regulacja obrotów jest bardzo przydatną funkcją. Pozwala dopasować pracę urządzenia do danego materiału, który obrabiamy i uzyskać bardzo dobrą jakość wykonywanej pracy. Pomimo tego, że szlifierki kątowe z płynną regulacją obrotów są troszkę droższe to jednak warto zapłacić więcej jeżeli będziemy narzędzie wykorzystywać w profesjonalnych i trudniejszych pracach.
Udogodnienia oraz funkcje zwiększające bezpieczeństwo to następne cechy, które trzeba wziąć pod uwagę. Należą do nich:
system antywibracyjny, który obniża drgania szlifierki w trakcie działania,
blokada przeciążenia, która wyłącza narzędzie, gdy jej temperatura za bardzo wzrośnie i osiągnie zbyt wysoki poziom,
hamulec ścierniczy, który szybko zatrzymuje pracę tarczy i pozwala na prawie natychmiastowe położenie szlifierki po wykonaniu danej czynności,
ogranicznik prądu działający w trakcie startu narzędzia i zapobiega przeciążeniom instalacji zasilającej.

Zapisz się do naszego
Newslettera
...i otrzymaj 50 zł rabatu
na pierwsze zakupy za minimum 1000 zł