Wiertnice do betonu. Co warto o nich wiedzieć?

Wiertnice do betonu. Co warto o nich wiedzieć?

Wiertnice do betonu są niezbędne, gdy chcemy wykonać przewiert przez betonową lub murowaną ścianę. Sprawdzają się one także świetnie przy wierceniu w posadzce i płytkach gresowych, nawet zbrojenia nie są im straszne. Pozwalają na wykonywanie otworów bez udaru oraz zbędnego zapylenia powietrza.

Rodzaje wiertnic diamentowych

Wiertnice dostępne są w wielu różnych rodzajach i dają różne możliwości. Pozwalają na wykonaniu otworu od 6 do 1500 mm. Mogą mieć róży napęd. Na rynku dostępne są wiertnice  za napędem elektrycznym, jak i hydraulicznym. Do mniejszych prac i przy użytku amatorskim zazwyczaj sprawdzają się wiertnice ręczne. Mają one niewielka moc, maksymalnie 2200 W. Nie wymagają używania stojaka, świetnie sprawdzają się przy mniejszych pracach montażowo-instalacyjnych. Profesjonalne urządzenia o dużej mocy wymagają używania specjalnego statywu. Zapewnia on odpowiednią stabilizację urządzenia podczas pracy. Wiertnice diamentowe mogą pracować na sucho lub na mokro. Niewielkie prace zazwyczaj wykonuje się na sucho, przy pomocy wiertnic ręcznych. Dobre modele da się przemontować również do prac na mokro i dokupić do nich statyw. Jeśli chodzi o pracę na mokro, jest ona o wiele bardziej higieniczna, gdyż pył  z odwiertu jest natychmiast wypłukiwany i nie unosi się w powietrzu. Wszelkie duże prace zazwyczaj wykonuje się właśnie na mokro.

Co wybrać?

Wiertnice diamentowe nie należą do najtańszych urządzeń, dlatego zawsze warto dobrze przemyśleć zakup urządzenia. Do wiercenia amatorskiego i niedużych przewiertów absolutnie starczy wiertnica ręczna. Jeśli będziemy wiercić otwory powyżej 10 cm, lepszym wyborem będzie zakup profesjonalnego sprzętu, ze statywem i opcją wiercenia na mokro. Wybór takiej wiertnicy jest dobrym pomysłem, jeśli często będziemy pracować z gresem czy żelbetem. Pamiętajmy, że praca z wiertnicą należy do dość niebezpiecznych i nigdy nie należy oszczędzać czasu na przeczytaniu instrukcji obsługi danego modelu.

Zapisz się do naszego
Newslettera
...i otrzymaj 50 zł rabatu
na pierwsze zakupy za minimum 1000 zł
Zapisz się do naszego
Newslettera
...i otrzymaj 50 zł rabatu
na pierwsze zakupy za minimum 1000 zł