Wkrętarka na budowie. Zwykła czy akumulatorowa?

Wkrętarka na budowie. Zwykła czy akumulatorowa?

Profesjonaliści, a także amatorzy, którzy wykonują prace budowlane i remontowe mają dylemat jaki rodzaj wkrętarki jest lepszy. Wybór nie jest prosty.

Wkrętarka na budowie. Zwykła czy akumulatorowa?

Profesjonaliści zajmujący się pracami budowlanymi i remontami, a także amatorzy, którzy lubią sami zrobić coś w domu nie raz zastanawiają się, czy lepszym zakupem jest zwykła wkrętarka z przewodem, czy może wkrętarka akumulatorowa. Oba urządzenia mają swoje wady i zalety, należy więc dobrze zastanowić się nad tym, do czego będziemy danego sprzętu używać.

Zwykła wkrętarka

Zwykłe wkrętarki są przeważnie o wiele mocniejsze niż akumulatorowe. Dlatego też świetnie sprawdzają się na budowach, gdzie potrzebny jest naprawdę solidny sprzęt. Ich jedyną wadą w zasadzie jest to, że nie można ich używać w miejscu, w którym nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Gdy sieć jest, praca z wkrętarką nie jest niczym ograniczona. Nie trzeba robić przerw, by naładować akumulatory, co jest ogromną oszczędnością czasu.

Wkrętarka akumulatorowa

Największą zaletą wkrętarki akumulatorowej jest to, że można używać jej wszędzie. Jest więc idealnym narzędziem do pracy w miejscach, do których nie można podciągnąć sieci elektrycznej lub takich, gdzie ciągnący się za nią kabel wyjątkowo przeszkadzałby w pracy. Jednak ładowanie akumulatorów może zajmować nawet kilka godzin. To rodzi dwa problemy. Po pierwsze, zdarza się, że wkrętarki nie można użyć nagle, jeśli leżała na półce nieużywana przed dłuższy czas. Po drugie, jeśli nie mamy kilku par akumulatorów, których można używać i ładować wymiennie, będziemy musieli robić przerwy w pracy i czekać na naładowanie się sprzętu. Wkrętarki akumulatorowe mają zazwyczaj słabszą moc niż te zwykłe. Dlatego też z niektórymi zadaniami po prostu mogą sobie nie poradzić. Przed zakupem sprzętu najlepiej jest porozmawiać z obsługą sklepu i przedstawić swoje wymagania. Pracownikom łatwiej będzie doradzić nam odpowiedni wybór, jeśli będą wiedzieli, do czego konkretnie chcemy używać danego sprzętu. Wybierając jeden albo drugi model, zawsze warto brać pod uwagę tylko sprzęty znanych producentów, aby służyły nam długo i niezawodnie.  

Jak wybrać najlepszą wkrętarkę dla siebie?

Podjęcie decyzji o wyborze określonego modelu wkrętarki – czy to zwykłej czy akumulatorowej, warto rozpocząć od zastanowienia się do czego i jak często będziemy ją wykorzystywać. Dla potrzeb domowych czy też do pracy, możemy dobrać zupełnie odmienne modele, dlatego najlepszym sposobem, jest dobre przemyślenie zakupu.

Podejmując decyzję, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc wkrętarki, bowiem to od niej zależy to, jak poradzi sobie z oporem materiału. Jeżeli wybrana przez nas wkrętarka ma funkcje wiercenia, większa moc pozwoli pokonywać bardziej oporne materiały. Kolejnym ważnym elementem jest napięcie, które wpływa na moc naszego urządzenia. Podobnie jak w przypadku mocy, odpowiedni dobór napięcia należy podporządkować pod cel, w jakim wykorzystywana będzie wkrętarka:

    • napięcie od 3.6 do 4.8 V to najlepsze wsparcie przy pracach jak skręcanie mebli itp. mało wymagających czynnościach;
    • napięcie od 6.5 do 10 V to rozwiązanie do lekkich prac remontowych, dla fanów majsterkowania itp. gdzie duża moc nie jest niezbędna;
    • napięcie od 9.6 do 14 V jest idealne dla tych, którzy pragną móc okazjonalnie wykonywać remonty domowe, a modele o tej mocy bardzo często wzbogacone są również w funkcje wiercenia, bądź biegi;
    • wkrętarki o napięciu powyżej 18 V to rozwiązanie dla profesjonalistów, którzy potrzebują solidnego sprzętu do zadań specjalnych, bowiem modele te bardzo często wzbogacone są w udar.

Wśród ważnych cech wkrętarki nie należy zapominać również o jej wadze, bowiem dla pełniejszego komfortu i wygody długotrwałej pracy, najlepsze są te lżejsze.

Przed dokonaniem zakupu wkrętarki akumulatorowej, warto przemyśleć rodzaj akumulatora, a w szczególności czas jego pracy i ładowania. Czas pracy to okres w jakim nasze urządzenie wytrzyma na jednym ładowaniu – oczywiście jest on zależny od wielu czynników w tym rodzaju materiału, na jakim pracujemy. Czas ładowania z kolei obejmuje czas, w jakim nasz akumulator będzie w pełni naładowany i gotowy do dalszej pracy.

Zapisz się do naszego
Newslettera
...i otrzymaj 50 zł rabatu
na pierwsze zakupy za minimum 1000 zł
Zapisz się do naszego
Newslettera
...i otrzymaj 50 zł rabatu
na pierwsze zakupy za minimum 1000 zł