Czym jest zagęszczarka gruntu do kostki? jak działa? Jak wybrać ubijarkę do kostki brukowej? Na jakie cechy zwracać uwagę?
Zagęszczarka gruntu do kostki brukowej – jak działa, jaką wybrać? Na jakie cechy zwracać uwagę?
Kostka brukowa najczęściej zastępuje dzisiaj tradycyjne płyty chodnikowa. Wykłada się nią również parkingi, czy wjazdy do garaży. By nie dochodziło do wypaczania, kostka musi spoczywać na równym podłożu, a poszczególne jej elementy powinny być do siebie dobrze dociśnięte. Taki efekt pozwala osiągnąć zagęszczarka gruntu – jaką wybrać do kostki brukowej, żeby zdała egzamin?
Czym jest zagęszczarka gruntu do kostki?
Zagęszczarka gruntu do kostki nie różni się tak bardzo od innych zagęszczarek pod względem sposobu działania. Zagęszczarka do kostki zasada działania – ogólnie za pomocą tych maszyn można efektywnie ubić grunt, pozbywając się z niego niepotrzebnej wody i powietrza. Dzięki wibracjom, które wytwarza, udaje się skutecznie osiągnąć ten rezultat. Jednak, jeśli spojrzy się na ofertę sklepów, trudno znaleźć w ich ofercie zagęszczarkę gruntu do kostki brukowej jako odrębną kategorię tych urządzeń. Dzieje się tak z tego powodu, że urządzenia te mają zdecydowanie szersze zastosowanie, niż tylko sprowadzające się do ubijania kostki brukowej.
Zagęszczarka służy najczęściej nie tylko do wyrównania kostki brukowej, ale również do takich prac jak: bicie tłucznia, utwardzenia podłoża, licznych prac budowlanych (np. dotyczących zagęszczania gruntu pod fundament, czy też pod położenie kanalizacji bądź rurociągów), a także do prac, które przeprowadza się w ogrodzie.
Gdy zagęszcza się grunt ubijarką, można spodziewać się, że znacznie zwiększy się wytrzymałość oraz stabilność podłoża. Grunt nie będzie także tak bardzo wymywany w razie opadów, więc jego struktura powinna zachować swoją zwartą konsystencję. Jeśli zaś nie tworzą się rowy, koleiny i muldy, można bez obaw na takim terenie prowadzić wcześniej zaplanowane prace.
Jak wybrać ubijarkę do kostki brukowej?
W ofertach sklepów można znaleźć wiele różnych ubijarek. Jednym z modeli, który cieszy się względnie dużym zainteresowaniem, są zagęszczarki, jakie obsługuje się ręcznie. Jest to najbardziej poręczny wariant ubijarek, gdyż modele te nie są zbyt ciężkie. Są to jednocześnie zagęszczarki o niewielkich gabarytach, nadające się do ubijania kostki brukowej. Warto zdecydować się na to rozwiązanie, jeśli planuje się wyrównać kostkę brukową na niewielkiej przestrzeni, w tym w trudno dostępnych miejscach.
Z kolei w przypadku, gdy kostkę trzeba położyć na dużej powierzchni lub wyrównać ją na takim terenie, zdecydowanie lepiej sprawdzi się wówczas podczepiana ubijarka do kostki brukowej. To również dobry wybór, jeśli ważne jest, by prace wykonać jak najbardziej fachowo, na przykład z uwagi na prowadzoną działalność lub biorąc pod uwagę aspekt bezpieczeństwa użytkowania takiej nawierzchni.
Jeżeli zaś powierzchnia nie jest zbyt duża, ale ktoś nie chciałby, aby takiej pracy towarzyszył zbyt duży wysiłek fizyczny, może wziąć pod uwagę zagęszczarki samoprzesuwne. Są to automatyczne ubijarki, więc kiedy tylko skieruje się je w daną stronę, same zaczną przesuwać się po nawierzchni, przesyłając w jej głąb wibracje. Trzeba się jednak liczyć z tym, że automatyczne ubijarki ważą znacznie więcej niż modele, które obsługuje się ręcznie. Plusem jest natomiast to, że znacznie lepiej od ręcznych zagęszczarek sprawdzają się na gruncie, który wymaga większej mocy i siły nacisku. Jeśli podłoże jest wyjątkowo wymagające, można wtedy zdecydować się na ubijarkę kroczącą. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to najlepszy model do takich prac, ale i najdroższy.
Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze zagęszczarki do kostki?
Oprócz dostępnych modeli warto też zwrócić uwagę na parametry, których wartości mogą być także przydatną podpowiedzią, jaki rodzaj ubijarki najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Nierzadko bowiem trudno jest określić, co znaczy, że np. model ręczny zdaje egzamin na niedużej nawierzchni – wiedząc, jaki konkretnie trzeba ubić grunt, a także w jakim czasie, można pod tym kątem zdecydować się na najlepsze urządzenie. Najlepiej zatem wziąć pod uwagę takie detale, jak:
• ciężar,
• efektywność,
• rodzaj i moc silnika,
• wymiary płyty roboczej,
• kierunek pracy,
• częstotliwość wibracji,
• głębokość zagęszczania gruntu.
Czasem wystarczy tylko dokupić specjalną gumę, którą nakłada się na płytę, by uniwersalna zagęszczarka była odpowiednim urządzeniem do ubijania kostki brukowej.