Do czego służy zagęszczarka gruntu? Jak działa zagęszczarka do gruntu dwukierunkowa? Gdzie sprawdza się zagęszczarka dwukierunkowa? Jak wybrać?
Zagęszczarka gruntu dwukierunkowa – rewersyjna – do czego służy?
Grunt – słuchając nieraz wypowiedzi ekspertów budowlanych, można zauważyć, że nawierzchni nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Jednak to, w jakim stopniu jest on zwarty, przekłada się bezpośrednio na stabilność całej konstrukcji, która się na nim osadza. Nie można więc lekceważyć znaczenia zagęszczarki gruntowej. Czym jest i jakie ma przeznaczenie
zagęszczarka gruntu dwukierunkowa?
Do czego służy zagęszczarka gruntu?
Zagęszczarka gruntu, jak nazwa wskazuje, jest maszyną, której funkcja sprowadza się do zagęszczania podłoża. Polega to na usunięciu z niej nadmiaru wody i powietrza, by mogła uzyskać bardziej zwartą postać. Tak przygotowany grunt nadaje się pod prace w zakresie infrastruktury, czyli m.in. pod wylanie asfaltu. Ubita ziemia jest również idealnym podłożem dla kostki brukowej. Zagęszczarka uwalnia wspomnianą wodę i powietrze poprzez specjalne drgania, które wytwarza. To właśnie dzięki wibracjom osiągającym zakres od mniej więcej 50 do 100 Hz udaje się odpowiednio ubić i zagęścić ziemię.
Czym wyróżnia się zagęszczarka gruntu dwukierunkowa?
Inną nazwą zagęszczarki dwukierunkowej jest
zagęszczarka gruntu rewersyjna
– urządzenie to zalicza się do zagęszczarek płytowych. Wykorzystuje się je zawsze wtedy, gdy trzeba ubić większą powierzchnię podłoża. Grupa ta nosi nazwę płytowych, ponieważ ich cechą charakterystyczną jest właśnie płyta, za pomocą której maszyna ta może skutecznie i w niedługim czasie utwardzić daną powierzchnię.
Jak działa zagęszczarka do gruntu dwukierunkowa?
Zagęszczarka dwukierunkowa może poruszać się do przodu i do tyłu, gdyż jest wyposażona we wsteczny bieg. Zagęszczarka rewersyjna – zasada działania sprowadza się więc do ruchu w przód i w tył, a dzięki płycie i dużej wadze tego urządzenia, można skutecznie ubić grunt. Szczególnie jest to możliwe w miejscach trudno dostępnych, gdzie inne rodzaje zagęszczarek nie zdają egzaminu. Cechują się wysoką mocą zagęszczania, a także odpowiednią wydajnością. Poza tym mają solidną konstrukcję, dzięki czemu zalicza się do urządzeń o dużej żywotności.
Gdzie sprawdza się zagęszczarka dwukierunkowa?
Zagęszczarka płytowa rewersyjna jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy potrzeba ubić grunt na dużej głębokości. Jest także niezastąpiona wszędzie tam, gdzie trzeba manewrować urządzeniem na niewielkiej powierzchni, na przykład na placu, który przygotowuje się pod budowę parkingu. Często też stosuje się ją podczas ubijania ziemi, na której powstały rowy i wykopy.
Zagęszczarkę dwukierunkową można również z powodzeniem obsługiwać wszędzie tam, gdzie ważne jest, by stworzyć odpowiednią aranżację krajobrazu na działce lub w ogrodzie. Przede wszystkim jednak maszyny te sprawdzają się podczas budowy różnych dróg i szlaków komunikacyjnych, m.in. trakcji kolejowych. Ponadto można dzięki nim ubić grunt, by stworzyć sztuczny wał, czy nasyp. Także boiska tworzy się z wykorzystaniem zagęszczarki gruntu dwukierunkowej.
Jak wybrać zagęszczarkę gruntu rewersyjną?
Chcąc wybrać najlepszą zagęszczarkę dwukierunkową, warto najpierw uświadomić sobie, jakiego rodzaju teren trzeba będzie ubijać za jej pomocą. Wiedząc, jaki będzie to teren i jego głębokość, można zdecydować się na maszynę, która zapewni najlepsze „osiągi” na takim gruncie. Niezależnie jednak od tego, gdzie takie urządzenie będzie użytkowane, bezwzględnie istotne są takie parametry, jak:
• prędkość robocza,
• szerokość płyty,
• częstotliwość,
• siła odśrodkowa,
• ciężar,
• rodzaj silnika.
Jeśli chodzi o silnik, w jaki wyposażona jest zagęszczarka dwukierunkowa, to można się spotkać z dwoma modelami – działającymi na silnik benzynowy lub typu diesel. Zagęszczarki pracujące na benzynowym motorze, ważą mniej, łatwiej się nimi manewruje, nie są zbyt hałaśliwe, a także zapłaci się za nie znacznie mniej niż za te drugie. Dieslowe modele z kolei uważa się za bardziej ekonomiczne i trwalsze, jednak trzeba za nie zapłacić znacznie więcej. Należy również liczyć się z tym, że ogólnie zagęszczarki dieslowe nie są tanie w eksploatacji, ponieważ wymagają okresowego serwisowania, co generuje koszty.