Zagęszczarka gruntu jednokierunkowa – co warto o niej wiedzieć? Obsługa, zasada działania i zastosowanie. Na jakiej zasadzie działa zagęszczarka jednokierunkowa? Gdzie się ją użytkuje?
Zagęszczarka gruntu jednokierunkowa – obsługa, zasada działania i zastosowanie
Zagęszczarka gruntu to jedno z pierwszych urządzeń, z jakich korzysta się między innymi na placu budowy. Czy każdy może obsługiwać tę maszynę, czy jej działanie jest satysfakcjonujące i gdzie konkretnie może się przydać? Te i inne zagadnienia na temat zagęszczarki gruntu jednokierunkowej znajdziesz w tym artykule.
Zagęszczarka gruntu – co to za urządzenie?
Zagęszczarka gruntu pozwala odpowiednio przygotować podłoże przed właściwymi pracami, jakie mają mieć miejsce na danym terenie. Zagęszczenie ziemi polega na stworzeniu odpowiedniej podbudowy, z której uda się wyeliminować nadmiar wody i powietrza. To właśnie te dwa czynniki sprawiają, że grunt staje się „luźny”, a przez to może przyczynić się do zawalenia lub niestabilności praktycznie każdej konstrukcji, jaka na nim powstanie.
Trzeba pamiętać, że grunt, który nie jest zagęszczony, ma tendencję do osiadania, przez co powstają różne wyrwy, na przykład na drogach. Takie niedoskonałości są nie tylko nieestetyczne, ale bywają niebezpieczne, a do tego ich „łatanie” wiąże się zwykle z dużym nakładem finansowym, nie mówiąc już o utrudnionym ruchu. Zagęszczarka ubija ziemię poprzez to, że wibruje – może w ten sposób oddziaływać na grunt na różną głębokość (w zależności od rodzaju tego urządzenia).
Zagęszczarka gruntu jednokierunkowa – co warto o niej wiedzieć?
Zagęszczarka gruntu jednokierunkowa nazywa się tak nie przez przypadek. Pracuje bowiem tylko w jednym trybie – do przodu. Z tego też powodu wykorzystuje się je do mniejszych prac, na przykład do ubicia podsypki. Można z powodzeniem użytkować je na dużych powierzchniach – w sprzedaży są dostępne lżejsze zagęszczarki jednokierunkowe i cięższe. Te pierwsze najlepiej sprawdzają się podczas wykonywania prac nie tak bardzo trudnych. Te, które ważą więcej, stosuje się zwykle przy ubijaniu bardziej wymagających powierzchni. Chcąc je zastosować do wyrównania powierzchni, na której położono kostkę brukową, wystarczy tylko wyposażyć je w elastomer, czyli w specjalną gumę.
Na jakiej zasadzie działa zagęszczarka jednokierunkowa?
Zagęszczarka jednokierunkowa – zasada działania tego urządzenia polega na wibracjach, które poprzez płytę roboczą przedostają się do gruntu. W ten sposób dochodzi do uwolnienia z niego zalegających w nim wody i powietrza. Jednokierunkową zagęszczarkę obsługuje się albo ręcznie, albo steruje się nią pilotem (obsługa radiowa). Obsługuje się tę maszynę za pomocą specjalnego uchwytu, a prowadzenie i zmiana kierunku, w jakim pracuje zagęszczarka, jest proste, gdy wibracje wprawi się w ruch. Najczęściej urządzenie to jest wyposażone w silnik benzynowy, chociaż zdarzają się też modele, które mają motor elektryczny. To właśnie od rodzaju silnika zależy, z jaką mocą będą się wydobywać wibracje z zagęszczarki jednokierunkowej. Inne parametry, które mają wpływ na wydajność i szybkość, z jaką pracuje zagęszczarka to jej ciężar oraz gabaryty. Te, mające największą moc, mogą zagęścić ziemię na większą głębokość, jak również kruszywo składające się z większych ziaren.
Zagęszczarka płytowa jednokierunkowa – gdzie się ją użytkuje?
Najczęściej zagęszczarka płytowa jednokierunkowa idealnie sprawdza się podczas ubijania gruntu, na którym kładzie się później chodnik, kostkę brukową, czy ścieżki. Można również korzystać z niej, gdy w planach jest budowa podjazdu albo parkingu na ziemi, która musi zostać zagęszczona. Inne miejsca, w których zagęszczarka jednokierunkowa znajduje zastosowanie, to np. boiska i place zabaw.
Zwykle wybiera się to urządzenie do prac, które nie wymagają zbyt dużej siły nacisku, czy ingerencji w grunt na dużą głębokość. Należy też pamiętać o tym, że z tych zagęszczarek można bez problemu korzystać również na placach budowy. Słowem wszędzie tam, gdzie należy ubić większą powierzchnię i czynność ta nie jest zbyt dużym wyzwaniem dla takiej maszyny. Stosując ją odpowiednio do przeznaczenia, można się spodziewać, że zagęszczony grunt nie będzie się później zapadać, a jego struktura wypłukiwać – ryzyko jest w tym przypadku praktycznie zerowe.