Wszystko o zagęszczarce gruntu stopowej - ubijak gruntu

Wszystko o zagęszczarce gruntu stopowej - ubijak gruntu

Czym jest zagęszczarka stopowa – ubijak gruntu? Jak działa zagęszczarka gruntu skoczek? Gdzie najczęściej się ją stosuje? Jak wybrać dobrej klasy ubijak stopowy?

Zagęszczarka gruntu stopowa – kiedy się z niej korzysta i jakie są jej cechy charakterystyczne?


Konstrukcje, niezależnie od tego, jakby nie były profesjonalnie wykonane, mogą runąć lub się uszkodzić, jeśli grunt pod nimi nie jest stabilny. By mieć pewność, że nie utraci on swojej ubitej struktury, warto wydobyć z niego nadmiar wody i powietrza. Pomaga w tym zagęszczarka gruntu – w określonych sytuacjach korzysta się z najbardziej właściwego rodzaju tych urządzeń. Kiedy warto zdecydować się na zagęszczarkę stopową


Czym jest zagęszczarka stopowa – ubijak gruntu?


Zagęszczarkę stopową często wymiennie nazywa się ubijakiem gruntu. Jest to urządzenie, które wytwarza wibracje, za pomocą których udaje się wyswobodzić podłoże z wody i powietrza. Dzięki temu, że jest wyposażona w niewielką płytę do ubijania, przypominającą stopę, może efektywnie zagęścić strukturę ziemi, na jakiej się z niej korzysta.

W porównaniu do innych zagęszczarek ubijak stopowy jest maszyną, której waga nie jest większa niż dziewięćdziesiąt kilogramów. W sprzedaży można znaleźć modele, ważące znacznie poniżej tej górnej granicy – ich ciężar nie przekracza kilkudziesięciu kilogramów. Ze względu na swoje niewielkie gabaryty, a także konstrukcję, urządzenie to idealnie nadaje się do ubijania gruntu w miejscach, gdzie nie poradzą sobie inne warianty zagęszczarek. Bardzo często ze „skoczków” korzysta się na różnych placach budowlanych, szczególnie w wąskich przestrzeniach.


Jak działa zagęszczarka gruntu skoczek?


Zagęszczarka gruntu skoczek ubija podłoże poprzez dociskanie swojej płyty do jego powierzchni. Zagęszczarka gruntu ubijak stopowy zasada działania – chcąc wyjaśnić jak działa skoczek, trzeba wspomnieć o budowie tego urządzenia. Pod obudową znajduje się silnik (najczęściej spalinowy), połączony z wałem napędowym, który poprzez sprzęgło odśrodkowe jest zespolony ze stopą, czyli z płytą służącą do ubijania terenu. Z uwagi na to, że wszystkie te elementy są ze sobą połączone, tworząc jakby jeden łańcuch, wibracje bez trudu przechodzą z wnętrza zagęszczarki do zakończenia stopy, a następnie docierają do głębszych warstw podłoża. Najczęściej zagęszczarka ta ubija grunt z regularnością od pięciuset do ośmiuset uderzeń na minutę.

W ofertach sklepów proponujących zagęszczarki stopowe można znaleźć również modele, które zamiast silnika spalinowego, są wyposażone w dieslowy. Te drugie zagęszczarki są zwykle droższe, ale jednocześnie cechują się dłuższą żywotnością z uwagi na swoją trwałość. Z drugiej strony te dieslowe skoczki znacznie więcej ważą, co może utrudniać manewrowanie tymi urządzeniami, a tym samym zwiększyć czas potrzebny na ubicie określonej powierzchni danego gruntu.


Zagęszczarka ubijak – gdzie najczęściej się ją stosuje?


Ubijaki stopowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzeba ubić grunt na niewielkim metrażu. Przeważnie użytkuje się je podczas wykonywania różnych prac budowlanych, ale równie często zagęszczają ziemię, gdzie prowadzi się roboty drogowe, czy brukarskie. Inne miejsca, jakie bierze się pod uwagę, to te przestrzenie, wymagające pozbycia się wody i powietrza znajdujących się w strukturze ziemi. Bardzo często można się spotkać z tymi urządzeniami w miejscach, gdzie ekipy budowlane przygotowują grunt, by położyć rurociąg, stworzyć rów, czy okop. 


Jak wybrać dobrej klasy ubijak stopowy?


Zanim zakupi się skoczka, warto zastanowić się nad tym, gdzie będzie się go używać. Ma to znaczenie, ponieważ zagęszczarka typu ubijak nie należy do najtańszych urządzeń. Wciąż jednak jest to najtańszy model, jeśli porówna się zagęszczarkę skokową np. z jednokierunkową lub z dwukierunkową.

Jednak nawet wśród tych niewielkich modeli można znaleźć naprawdę małe skoczki i o dość znacznych gabarytach, a im dane urządzenie jest większe, tym więcej kosztuje. W tym przypadku sprawdza się zasada, że im mniejszy ubijak, tym jego moc jest również mniejsza i zasięg w związku z tym również. Wybierając zatem skoczka o mniejszych wymiarach, można liczyć na to, że uda się za jego pomocą ubić grunt pod chodnik, a także pod prace związane z instalacją kanalizacji, czy wtedy, gdy ekipa budowlana ma zamiar położyć fundament.