Zacieranie betonu - po co i czym wygładzać powierzchnię?

Zacieranie betonu - po co i czym wygładzać powierzchnię?

Czy warto poświęcać czas na zacieranie betonu? Kiedy to robić i jakich narzędzi użyć? Co daje zacieranie wylewki betonowej?

Na placu budowy, niezależnie czy wielkopowierzchniowej czy też nie, bardzo ważnym elementem prac jest proces wylewania betonowej wylewki. Zawsze należy ją później odpowiednio wygładzić - takie wykończenie jest niezbędne, by właściwie spełniały swoje zadanie. Ma to ogromne znaczenie dla dalszych prac. W tym artykule poznasz powody zacierania betonu oraz jakie narzędzia do tego celu wybrać.


Zacieranie betonu – czy warto poświęcać na to czas?


Zacieranie betonu jest bardzo ważnym, podstawowym zabiegiem, dzięki któremu przygotujemy powierzchnię na przykład pod położenie posadzki. Nie jest to tylko kwestia estetyczna, bo dzięki wygładzeniu, zwiększa się odporność i wytrzymałość betonu. Jeśli powierzchnia nie będzie odpowiednio wygładzona, będzie nierówna, beton może pękać – a to byłaby prawdziwa katastrofa dla inwestycji i bardzo duże obciążenie finansowe.


Zacieranie betonu – kiedy to robić?


Każda pora roku ma swoje plusy i minusy na wykonywanie betonowych wylewek. Najmniej sprzyjające warunki są w zimie. Na jesień i wiosnę beton będzie wiązał dłużej. Latem, podczas upałów, trzeba jednak szczególnie uważać. Beton będzie sechł znacznie szybciej, więc trzeba go regularnie zraszać, by nie doprowadzić do powstania pęcherzy powietrza, a w konsekwencji, łuszczenia posadzki. Do przystąpienia do zacierania betonu, musi być on być twardy, ale wciąż jeszcze elastyczny i zdolny do odkształceń. Na budowie należy na bieżąco usuwać wszelkie nierówności betonu.


Zacieranie betonu – narzędzia


Na mniejszych powierzchniach, jeśli sami budujemy dom lub remontujemy pomieszczenie, możemy bez problemu wygładzać beton ręcznie, za pomocą małej, poręcznej zacieraczki czy listwy do pracy ręcznej. Jest wiele rodzajów zacieraczek. Różnią się ceną, wielkością i sposobem użytkowania. 


W zależności od naszych potrzeb, taka zacieraczka do betonu może być niewielkim, prostym narzędziem do własnoręcznego użycia lub dużą, profesjonalną maszyną. Na wielkich halach przemysłowych niemożliwe jest ręczne wygładzanie – z pomocą przychodzą listwy do zacierania betonu, najczęściej wibracyjne lub spalinowe zacieraczki. 


Przy pracach budowlanych najważniejsze jest znalezienie sprzętu trwałego, wytrzymałego i takiego, który nie ma tendencji do częstych awarii. Bez problemu można znaleźć także zacieraczkę, która porusza się sama i nie wymaga naszego wkładu w proces wygładzania betonu. Automatyczne urządzenia pozwalają na zaoszczędzić mnóstwo czasu, który jest bardzo cenny, zwłaszcza w przypadku profesjonalnych firm budowlanych.


Użycie profesjonalnego sprzętu do zacierania betonu niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim wygodnie się z nimi pracuje. Oprócz zatarcia betonu, wzmacniają go, by był jeszcze bardziej odporny na wszelkie uszkodzenia. Służą też do konserwacji, bo za ich pomocą można wcierać w beton substancje chroniące.